Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Siłownik elektryczny z prostym sterowaniem radiowym 12V

Po co komuś siłownik elektryczny z prostym sterowaniem radiowym?

W wielu dziedzinach prostota wykonania i działania ma priorytetowe znaczenie. Nie potrzeba wielkich i skomplikowanych układów do robienia prostych czynności. Mało tego! Proste układy, mają tę niezaprzeczalną zaletę nad skomplikowanymi, że są… proste! :) A jeśli są proste, to również o wiele mniej awaryjne. Są mniej awaryjne, choćby ze względu na mniejszą ilość podzespołów, które mogłyby się popsuć.

Dlatego rozpoczynam serię krótkich artykułów przedstawiających banalne rozwiązania, niebanalnych problemów. Podam w nich kompletne przepisy na osiągnięcie zamierzonego celu.

Na pierwszy ogień: Siłownik elektryczny z prostym sterowaniem radiowym.

Gdzie można zastosować siłownik elektryczny?

Siłownik z prostym sterownikiem radiowym przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba:

  • otworzyć wysoko umieszczone okno: hala produkcyjna, szklarnia, wysokie poddasze w domu, itp.
  • wysunąć coś ze ściany, sufitu lub podłogi: łóżko, telewizor, projektor, ukryty barek z alkoholem – żeby żona nie widziała, a kumple nie myśleli, żeś pantofel :) itp.
  • otworzyć właz do piwnicy.
  • zamknąć lub otworzyć drzwi np. w szafce.
  • wysunąć szufladę z biurka.
  • podnieść lub opuścić blat stołu.
  • otworzyć klapę dymną na klatce schodowej (jeśli nie musi się otwierać automatycznie po wykryciu dymu przez czujnik).
  • sterować przenośnymi znakami drogowymi.
  • sterowanie zdalne pojazdami lub silnikami: np. regulacja pedałów gazu i hamulca.
  • symulatory lotu lub automaty zabawkowe.
  • zdalnie uchylać żaluzje…

…lub po prostu tam, gdzie sobie wymyślisz :)

Co jest potrzebne, żeby to zbudować?

Potrzebne będą:

  • siłownik elektryczny 12V DC (dopasowany parametrami do potrzeb, tzn. siła, wysuw, prędkość i wymiary muszą być odpowiednie do zadania). Cała gama 12-woltowych siłowników dostępna jest w sklepie Elektrobim.pl
  • zdalne sterowanie radiowe 2-kanałowe z pilotami – także dostępne na Elektrobim.pl
  • Zasilacz 12V DC. Zasilacz stosuje się tylko wtedy, gdy układ ma być zasilany z napięcia sieci 230V AC. Przy zasilaniu z instalacji akumulatorowej czy solarnej, zasilacz nie jest konieczny.
  • Okablowanie – do wszystkiego w zupełności wystarczą przewody dwużyłowe.

Jak połączyć siłownik elektryczny do sterownika?

Zawsze warto najpierw zacząć od zmontowania układu „na stole”, w celu sprawdzenia czy wszystkie elementy układanki działają poprawnie.

Siłownik elektryczny z prostym sterowaniem radiowym schemat

Układ należy zmontować zgodnie z prostym schematem, który jest na rysunku. Wszystkie połączenia trzeba wykonać starannie i tak, żeby nie spowodować zwarcia w układzie. Polaryzacją przewodów łączących siłownik ze zdalnym sterowaniem radiowym (zielony kolor na schemacie) nie musisz się na razie przejmować.

Podczas montażu „na stole” można od razu zaprogramować sterownik dwukanałowy w wybrany tryb pracy (instrukcja programowania jest zawsze dołączona do sterownika):

  • monostabilny – jeśli chcesz, żeby siłownik działał tak długo, jak długo trzymasz wciśnięty przycisk w pilocie
  • bistabilny – jeśli chcesz, aby jedno krótkie naciśnięcie przycisku w pilocie otworzyło lub zamknęło siłownik.

Jeśli wiesz dokładnie z jakim wysuwem ma pracować siłownik , aby zrealizować swoje zadanie, to możesz wyregulować go od razu na stole. Trzeba ustawić w nim krańcówki – oczywiście tylko wtedy, jeśli krańcówki w siłowniku są regulowane. Jeśli są, to na pewno w instrukcji do siłownika będzie opis, jak to zrobić.

Gdy „na stole” wszystko działa już poprawnie, wystarczy tylko zamontować siłownik, w przeznaczonym dla niego miejscu, w twojej konstrukcji i gotowe! :) Pamiętaj tylko, aby siłownik zamocować solidnie, żeby nic się nie rozpadło pod obciążeniem. Ale jeśli siłownik musi się obracać razem z poruszanym elementem, to zadbaj też o odpowiednie sworznie. Pozostaw swobodę ruchu siłownikowi, w otworach mocujących (nie dokręcaj śrub w oczkach montażowych siłownika do oporu, bo utrudnisz mu ruch i spowodujesz niepotrzebny wzrost oporów na sworzniach). Kabel zasilający poprowadź tak, żeby nie został niczym przyciśnięty podczas pracy. Zadbaj też o to, żeby pozostawić odpowiedni luz na przewodzie – zwłaszcza w tych miejscach, w których będzie się wyginał.

Możesz też skorygować polaryzację zasilania na siłowniku, gdyby była taka potrzeba. Jeśli chcesz, żeby siłownik wysuwał się na naciśnięcie przycisku z otwartą kłódką i zamykał na zamkniętą kłódkę, a jest odwrotnie, to zamień ze sobą przewody zasilające siłownik i gotowe! :)

Podsumowanie

Nie wiem, czy spodziewałeś się, że to będzie takie genialne w swojej prostocie! :) Wiele rzeczy da się załatwić, właśnie w taki prosty sposób. Siłowniki elektryczne z tak prostym sterownikiem mogą być użyte w jeszcze wielu innych zastosowaniach oprócz tych wymienionych wcześniej. Jeśli masz jakiś pomysł na ułatwienie sobie życia, w którym mógłbyś użyć siłownika elektrycznego, a bałeś się go zrealizować ze względu na spodziewany stopień skomplikowania układu, to mam nadzieję, że tym krótkim artykułem rozwiałem twoje wątpliwości :)

Na następny wpis mam coś równie ciekawego. Będzie o drzwiach do kurnika, automatycznych, otwierających się i zamykających automatycznie bez twojej ingerencji, o ustalonych porach. Zdziwisz się, jak łatwo można to wykonać! :)