Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
  • English
  • Deutsch
  • polski

Montaż napędu do bramy – 10 najczęściej popełnianych błędów

W poniższym artykule prezentujemy 10 najczęściej popełnianych błędów, podczas montażu napędu do bramy. Każdy z poniższych punktów powinien być sprawdzony, bez względu na to, czy jesteśmy amatorami, czy zajmujemy się montażem napędów do bram, w sposób profesjonalny. Niektóre z tych punktów mogą być na pierwszy rzut oka nie do zauważenia, ale w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na działanie automatu.

Montaż napędu do bramy - 10 najczęstszych błędów instalator

1. Montaż napędu do bramy – upewnij się, czy mechanicznie wszystko działa

Przede wszystkim każda brama, która ma być otwierana automatycznie, powinna działać poprawnie przy manualnym otwieraniu. Brama powinna otwierać się płynnie, lekko i bez zacinania. Montaż napędu do bramy nie zlikwiduje tych problemów. W przyszłości mogą one doprowadzić do jakichś problemów. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

2. Brama na powierzchniach pochylonych? Zastanów się dwa razy

Unikaj montowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych, biegnących ku górze itp. To tylko skomplikuje montaż napędu do bramy, a w dodatku będzie wymagało dodatkowego sprzętu i nadwyręży pracę automatyki. Oczywiście jest to wykonalne w ramach zdrowego rozsądku, ale lepiej unikać takich rozwiązań.

3. Montaż napędu do bramy – czy automat jest dobrze dobrany?

Upewnij się, czy wybrany zestaw jest odpowiedni do Twojej bramy, dobrany zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta. Na przykład do bramy o masie 800kg zastosuj napęd, który jest przystosowany do takich obciążeń. Złe dopasowanie może skutkować w przyszłości nieuznaniem gwarancji, a w efekcie niepotrzebną stratą pieniędzy.

4. Siłowniki elektryczne to nie łodzie podwodne – sprawdź klasę IP

Każdy siłownik, który pracuje na zewnątrz, wymaga klasy szczelności minimum IP54, a jeszcze lepiej IP65. Warunki pogodowe w Polsce nie wybaczają błędów związanych ze zbyt niską szczelnością. Dodatkowe uszczelnienie siłowników we własnym zakresie zazwyczaj pomaga, ale nie zawsze.

Na rynku występują również siłowniki podziemne. Montaż napędu do bramy, który wykorzystuje tego typu rozwiązanie, wymaga sprawdzenia wilgotności gruntu. Siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią, a nie pod wodą. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wilgotność terenu. Siłowniki podziemne są znacznie droższe od tradycyjnych – naziemnych, trudniejsze w montażu, a niekoniecznie bezawaryjne.

Ich klasa szczelności to zazwyczaj IP67. Oznacza to, że:

  • produkt nie powinien odnieść żadnych szkodzących efektów, jeżeli jest do 15cm pod wodą na czas maksymalnie 30min;
  • oddziaływanie wody w szkodliwy sposób nie powinno mieć miejsca, kiedy występuje zanurzenie w wodzie pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu (do 1 metra zanurzenia);
  • czas powyższych testów wynosi 30 minut;
  • zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1m dołu urządzenia, i przynajmniej 15cm góry urządzenia.

5. Nie lubisz majsterkować? Nie ryzykuj, zatrudnij fachowca!

Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu na samodzielny montaż napędu do bramy, warto zamówić sprzęt z montażem przez profesjonalnego montera. Może to generować trochę wyższe koszty, jednakże w takiej sytuacji, osoba ta, dobierze odpowiedni sprzęt i zamontuje go zgodnie z wytycznymi producenta. Należy pamiętać, że wiele sprzętów wymaga wręcz montażu przez autoryzowanego montera, aby zachować gwarancję. Jeśli kupujemy sprzęt do samodzielnego montażu, warto sprawdzić, czy sprzedawca zapewnia profesjonalną instrukcję, kalkulatory punktów montażowych oraz wideoporadniki.

6. Oddziaływanie wiatru a montaż napędu do bramy

Uwagę należy także zwrócić na stan otoczenia, szczególnie na wiatr, który będzie oddziaływał na bramę. Nawet „otwarta sztachetowa” brama będzie w pewnym stopniu stawiać opór wiatrowi, a „ściśnięta drewniana” będzie niczym żagiel na silnym wietrze. Najbardziej preferowanym wyborem przez użytkowników obecnie są systemy niskiego napięcia np. 24V, ze względu na wewnętrzne bezpieczeństwo instalacji. Decydując się na montaż napędu do bramy, należy jednak pamiętać o tym, że im niższe napięcie pracy siłowników, tym zazwyczaj niższa moc, która jednak jest wymagana przy silnych wiatrach.

7. Sposoby otwierania bramy

Zanim zaczniesz montaż napędu, podejmij decyzję w jaki sposób chcesz mieć otwieraną bramę – na zewnątrz czy do wewnątrz posesji oraz wybierz sposób jej uruchamiania.

Typowe sposoby otwierania bramy:

8. Montaż napędu do bramy – jak umożliwić dostęp gościom?

Jeżeli nie ma alternatywnego wejścia dla odwiedzających, to musimy przemyśleć, w jaki sposób osoby postronne skontaktują się, aby uzyskać dostęp i możliwość wejścia.

Dla osób pieszych dostęp od zewnątrz, bez pilotów sterujących i czytnika, może być możliwy poprzez otwarcie jednego ze skrzydeł lub otwarcie obu do pewnego stopnia, zależnie od systemu.

Inną formą jest zainstalowanie wideodomofonu. Dzięki niemu wiemy, kto znajduje się przed bramą i możemy otworzyć bramę przyciskiem w domu.

Przykłady:

  • wideodomofon z wbudowaną klawiaturą szyfrową;
  • domofon z wbudowanym panelem kodowym lub bez, o zasięgu 100m w terenie otwartym;
  • GSM z panelem na wpisanie kodu – nieograniczony zasięg, ale zależny od zasięgu lokalnych sieci.

9. A co z listonoszem i ogrodnikiem?

Montaż napędu do bramy to nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Są jednak takie sytuacje, kiedy do posesji muszą dostać się osoby postronne. Powinniśmy pomyśleć o dostępie dla usługodawców zewnętrznych, takich jak sprzątaczka, listonosz, ogrodnik itp. Często jest to osiągane poprzez połączenie przycisku z czasomierzem (programator czasowy). Pozwoli to na otwieranie bramy o konkretnych godzinach.

10. Samoistne zamykanie bramy i stosowanie zamków

Automatyzacja bramy poprzez montaż napędu do bramy czyni ją mniej podatną na włamania z zewnątrz. Jednak bezpieczeństwo można zwiększyć jeszcze bardziej, poprzez zastosowanie zamka elektrycznego. Stosowanie zwykłego zamka mechanicznego ma sens tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas nie zamierzamy otwierać bramy, np. podczas dłuższych wyjazdów. Jednak z bezpieczeństwem bramy nie należy przesadzać, ponieważ każdy intruz może z łatwością przeskoczyć płot lub bramę. Dlatego stosowanie kosztownych zamków elektronicznych czy skomplikowanych kodów szyfrowanych w większości przypadków jest zbędne.

Montaż napędu do bramy – jak zrobić to poprawnie?

Instalacja napędu do bramy nie jest skomplikowana. Wystarczy jedno popołudnie i ktoś do pomocy, a z pewnością poradzimy sobie z automatyzacją bramy. W przypadku napędów do bram marki Elektrobim montaż wykonasz samodzielnie i jeśli zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją – zachowasz gwarancję. Po zapoznaniu z powyższymi wskazaniami pozostaje tylko zapoznać się z filmami pokazującymi, jak wygląda poprawny montaż napędu do bramy.