Montaż napędu do bramy – 10 najczęściej popełnianych błędów

10 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu automatyki wjazdowej

W poniższym artykule prezentujemy 10 najczęściej popełnianych błędów, podczas montażu napędu do bramy. Każdy z poniższych punktów powinien być sprawdzony, bez względu na to, czy jesteśmy amatorami, czy zajmujemy się montażem napędów do bram, w sposób profesjonalny. Niektóre z tych punktów mogą być na pierwszy rzut oka nie do zauważenia, ale w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na działanie automatu.


1.
 Montaż napędu do bramy – Upewnij się czy mechanicznie wszystko działaMontaż napędu do bramy - 10 najczęstszych błędów instalator

W pierwszej kolejności każda brama, która ma być otwierana automatycznie, powinna działać poprawnie przy manualnym otwieraniu. Brama powinna otwierać się płynnie, lekko i bez zacinania. Zamontowanie napędu do bramy, nie zlikwiduje tych problemów. W przyszłości, może to doprowadzić do jakichś problemów. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

2. Brama na powierzchniach pochylonych? Zastanów się dwa razy

Unikaj stosowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych, biegnących ku górze itp. To tylko skomplikuje montaż, a w dodatku będzie wymagało dodatkowego sprzętu i nadwyręży pracę automatyki. Oczywiście jest to wykonalne, w ramach zdrowego rozsądku, ale lepiej unikać takich rozwiązań.

3. Czy wybrana automatyka do bramy jest odpowiednia?

Upewnij się czy wybrany zestaw jest odpowiedni do Twojej bramy zgodnie ze specyfikacjami podanymi przez producenta. Np. do bramy o masie 800kg zastosuj napęd, który jest przystosowany do takich obciążeń. Złe dopasowanie, może skutkować w przyszłości nieuznaniem gwarancji, a w efekcie niepotrzebnej straty pieniędzy.

4. Siłowniki elektryczne, to nie łodzie podwodne, sprawdź klasę IP

Każdy siłownik, który pracuje na zewnątrz, wymaga szczelności minimum klasy IP54, a jeszcze lepiej IP65. Warunki pogodowe w Polsce nie wybaczają błędów związanych ze zbyt niską szczelnością. Dodatkowe uszczelnienie siłowników we własnym zakresie zazwyczaj pomaga, ale nie zawsze.
Na rynku występują również podziemne siłowniki. W tym przypadku należy się upewnić, co do odpowiedniej wilgotności gruntu.
Siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią, a nie pod wodą. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wilgotność terenu. Siłowniki podziemne są znacznie droższe od tradycyjnych – naziemnych, trudniejsze w montażu i niekoniecznie bezawaryjne.

Ich klasa szczelności, to zazwyczaj IP67. Oznacza to, że:
– produkt nie powinien odnieść żadnych szkodzących efektów, jeżeli jest do 15cm pod wodą na czas maksymalnie 30min
– oddziaływanie wody w szkodliwy sposób nie powinno mieć miejsca, kiedy występuje zanurzenie w wodzie pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu (do 1 metra zanurzenia)
– czas powyższych testów wynosi 30min
– zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1m dołu urządzenia, i przynajmniej 15cm góry urządzenia

5. Nie ryzykuj, zatrudnij fachowca

Urządzenie do automatycznego sterowania bramą, powinno być zamontowane przez profesjonalnego montera. Może to powodować trochę większe koszty, jednakże w takiej sytuacji, osoba ta, doradzi nam sprawdzone automaty. Dodatkowo jest w pełni odpowiedzialna za instalację i ponosi pewne ryzyko zatwierdzone przez prawo. Czasami jesteśmy kuszeni niższą ceną oraz tym, że zestaw do bramy możemy zamontować sami. Dodatkowo nie znamy firmy, która oferuje takie zestawy, ani nie znamy jakości ich produktów. Ponadto cała odpowiedzialność za prawidłowy montaż spada na nas. Jeśli nie jesteś pewien, czy dasz radę zamontować urządzenie samodzielnie, zleć to wykwalifikowanej osobie.

6. Oddziaływanie wiatru

Uwagę należy także zwrócić na stan otoczenia, szczególnie na wiatr który będzie oddziaływał na bramę. Nawet „otwarta sztachetowa” brama będzie w pewnym stopniu stawiać opór wiatrowi, a „ściśnięta drewniana” będzie niczym żagiel na silnym wietrze. Najbardziej preferowanym wyborem przez użytkowników obecnie są systemy niskiego napięcia np. 24V ze względu na wewnętrzne bezpieczeństwo instalacji. Jednak należy pamiętać o tym, że im niższe napięcie pracy siłowników, tym zazwyczaj niższa moc, która jednak jest wymagana przy silnych wiatrach.

7. Sposoby otwierania bramy

Podejmij decyzję w jaki sposób chcesz mieć otwieraną bramę: na zewnątrz czy do wewnątrz posesji oraz wybierz sposób jej uruchamiania.

Typowe sposoby otwierania bramy:
– piloty zdalnego sterowania,
klawiatury szyfrowe,
czytniki kart,
– przyciski zewnętrzne,
– pętle indukcyjne,
– fotokomórki,
– poprzez telefony komórkowe (GSM)

8. Dostęp dla gości

Jeżeli nie ma alternatywnego wejścia dla odwiedzających, to musimy przemyśleć w jaki sposób, osoby postronne skontaktują się, aby uzyskać dostęp i możliwość wejścia.

Dla osób pieszych, dostęp od zewnątrz bez pilotów sterujących i czytnika, może być możliwy poprzez otwarcie jednego ze skrzydeł lub otwarcie obu do pewnego stopnia, zależnie od systemu.

Inną formą jest zainstalowanie wideodomofonu. Dzięki niemu, wiemy kto znajduje się przed bramą i możemy otworzyć bramę przyciskiem w domu.

Przykłady:
wideodomofon z wbudowaną klawiaturą szyfrową
– domofon z wbudowanym panelem kodowym lub bez, o zasięgu 100m w terenie otwartym.
– GSM z panelem na wpisanie kodu – nieograniczony zasięg, ale zależny od zasięgu lokalnych sieci.

9. A co z listonoszem i ogrodnikiem?

Powinniśmy pomyśleć także o dostępie usługodawców zewnętrznych, takich jak sprzątaczka, listonosz, ogrodnik itp. Często jest to osiągane poprzez połączenie przycisku z czasomierzem (programator czasowy). Pozwoli to na otwieranie bramy o konkretnych godzinach.

10. Samoistne zamykanie bramy i stosowanie zamków

Automatyzacja bramy poprzez zastosowanie napędu, czyni ją mniej podatną na włamania z zewnątrz. Jednak bezpieczeństwo można zwiększyć jeszcze bardziej, poprzez zastosowanie zamka elektrycznego. Stosowanie zwykłego zamka, mechanicznego, ma sens tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas nie zamierzamy otwierać bramy np. podczas dłuższych wyjazdów. Jednak z bezpieczeństwem bramy, nie należy przesadzać, ponieważ każdy intruz, może z łatwością przeskoczyć płot lub bramę. Dlatego stosowanie kosztownych zamków elektronicznych, czy skomplikowanych kodów szyfrowanych, w większości przypadków jest zbędne.

 Powiązane artykuły

usytuowanie_silownikaJak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?
schemat + plik .excel do obliczeń

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci dobrać optymalną i bezpieczną długość wysuwu siłownika dla Twojej bramy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Jaki automat lub naped do bramy - 6 przydatnych odpowiedziJaki wybrać automat lub napęd do bramy?
6 przydatnych odpowiedzi

Praktyczny poradnik napisany na bazie doświadczeń naszych klientów. Dowiesz się w nim na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu automatu dla Twojej bramy. Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Sterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowejSterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowej

Jak odpowiednio dobrać sterownik do bramy? Jakie funkcje powinien posiadać, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przeczytaj artykuł na blogu →

Wróć do góry ↑