Montaż napędu do bramy – 10 najczęstszych błędów

10 najczęstszych błędów podczas montażu automatyki wjazdowej

Przeprowadzając montaż napędu do bramy, niezależnie od tego czy dokonujemy tego samodzielnie lub instalacji dokonuje monter, trzeba przestrzegać się 10 najczęstszych błędów podczas montażu napędu do bramy. Czasami są one bardzo ciężkie do zauważenia, a w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na działanie automatu.


1.
 Montaż napędu do bramy – Upewnij się czy mechanicznie wszystko działaMontaż napędu do bramy - 10 najczęstszych błędów instalator

W pierwszej kolejności każda brama, która ma być otwierana automatycznie powinna działać poprawnie przy manualnym otwieraniu. Zautomatyzowanie otwierania nie zlikwiduje problemów niepoprawnie zamontowanej bramy. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

2. Brama na powierzchniach pochylonych? Zastanów się dwa razy

Unikaj stosowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych, biegnących ku górze itp. To tylko spowoduje skomplikowanie montażu, przez co będzie wymagany dodatkowy sprzęt i nadwyręży pracę automatyki. Oczywiście jest to wykonalne w ramach zdrowego rozsądku, ale lepiej unikać takich rozwiązań.

3. Czy wybrana automatyka do bramy jest odpowiednia?

Upewnij się czy wybrany zestaw jest odpowiedni do Twojej bramy zgodnie ze specyfikacjami podanymi przez producenta. Np. do bramy o masie 800kg zastosuj napęd, który jest przystosowany do takich obciążeń. Złe dopasowanie może skutkować w przyszłości nieuznawaniem gwarancji a w efekcie niepotrzebnej straty pieniędzy.

4. Siłowniki elektryczne, to nie łodzie podwodne, sprawdź klasę IP

Każdy siłownik pracujący na zewnątrz wymaga klasy szczelności minimum IP54, a jeszcze lepiej IP65. Warunki pogodowe w Polsce nie wybaczają błędów związanych ze zbyt niską szczelnością. Dodatkowe uszczelnienie siłowników we własnym zakresie zazwyczaj pomaga, ale nie zawsze.
Na rynku występują również podziemne siłowniki. W tym przypadku należy się upewnić co do odpowiedniej wilgotności gruntu.
Siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią nie pod wodą. Są znacznie droższe od tradycyjnych – naziemnych, trudniejsze w montażu i niekoniecznie bezawaryjne.

Ich klasa szczelności, to zazwyczaj IP67. Oznacza to, że:
– produkt nie powinien odnieść żadnych szkodzących efektów jeżeli jest do 15cm pod wodą na czas maksymalnie 30min
– oddziaływanie wody w szkodliwy sposób nie powinno mieć miejsca kiedy występuje zanurzenie w wodzie pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu (do 1 metra zanurzenia)
– czas powyższych testów wynosi 30min
– zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1m dołu urządzenia, i przynajmniej 15cm góry urządzenia

5. Nie ryzykuj, zatrudnij fachowca

Urządzenie do sterowania automatycznego bramą powinno być zamontowane przez profesjonalnego montera. Może to powodować trochę większe koszty jednakże w takiej sytuacji osoba ta doradza nam sprawdzone automaty. Dodatkowo jest w pełni odpowiedzialna za instalację i ponosi pewne ryzyko zatwierdzone przez prawo. Czasami jesteśmy kuszeni niższą ceną i zakupieniem samemu zestawu do bramy od firm niesprawdzonych, a co za tym idzie cała odpowiedzialność spada na nas. Jeśli nie jesteś pewien czy dasz radę zamontować sam urządzenie, zleć to wykwalifikowanej osobie.

6. Oddziaływanie wiatru

Uwagę należy także zwrócić na stan otoczenia, szczególnie na wiatr który będzie oddziaływał na bramę. Nawet „otwarta sztachetowa” brama będzie w pewnym stopniu stawiać opór wiatrowi, a „ściśnięta drewniana” będzie niczym żagiel na silnym wietrze. Najbardziej preferowanym wyborem przez użytkowników obecnie są systemy niskiego napięcia np. 24V ze względu na wewnętrzne bezpieczeństwo instalacji. Jednak należy pamiętać o tym, że im niższe napięcie pracy siłowników, tym zazwyczaj niższa moc, która jednak jest wymagana przy silnych wiatrach.

7. Sposoby otwierania bramy

Podejmij decyzję w jaki sposób chcesz mieć otwieraną bramę: na zewnątrz czy do wewnątrz posesji oraz wybierz sposób jej uruchamiania.

Typowe sposoby otwierania bramy:
– piloty zdalnego sterowania,
klawiatury szyfrowe,
czytniki kart,
– przyciski zewnętrzne,
– pętle indukcyjne,
– fotokomórki,
– poprzez telefony komórkowe (GSM)

8. Dostęp dla gości

Jeżeli nie ma alternatywnego wejścia dla odwiedzających, to musimy przemyśleć jak osoby postronne skontaktują się, aby uzyskać dostęp i możliwość wejścia.

Dla osób pieszych dostęp od zewnątrz bez pilotów sterujących i czytnika może być możliwy poprzez otwarcie jednego ze skrzydeł lub otwarcie obu do pewnego stopnia, zależnie od systemu. Alternatywnie powszechnie stosowaną dla odwiedzających inną formą jest wideofon.

Przykłady:
wideodomofon z wbudowaną klawiaturą szyfrową
– domofon z wbudowanym panelem kodowym lub bez o zasięgu 100m w terenie otwartym.
– GSM z panelem na wpisanie kodu – nieograniczony zasięg ale zależne od zasięgu lokalnych sieci.

9. A co z listonoszem i ogrodnikiem?

Powinniśmy pomyśleć także o dostępie usługodawców zewnętrznych takich jak sprzątaczka, listonosz, ogrodnik itp. Często jest to osiągane poprzez połączenie przycisku lub jednych z wyżej opisanych możliwości do czasomierza (programatora czasowego). Pozwoli to na otwieranie bramy bez zwiększania niebezpieczeństwa tylko o konkretnych godzinach.

10. Samoistne zamykanie bramy i stosowanie zamków

Automatyzacja bramy poprzez zastosowanie napędu czyni bramę mniej podatną na włamania z zewnątrz. Jednak bezpieczeństwo można jeszcze zwiększyć poprzez zastosowanie zamka elektrycznego. Stosowanie zwykłego zamka mechanicznego ma sens tylko, gdy przez dłuższy czas nie zamierzamy otwierać bramy np. podczas wyjazdu. Jednak z bezpieczeństwem bramy nie należy również przesadzać, ponieważ każdy intruz może z łatwością przeskoczyć płot lub bramę. Dlatego stosowanie kosztownych zamków elektronicznych czy skomplikowanych kodów szyfrowanych w większości przypadków jest zbędne.

 Powiązane artykuły

usytuowanie_silownikaJak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?
schemat + plik .excel do obliczeń

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci dobrać optymalną i bezpieczną długość wysuwu siłownika dla Twojej bramy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Jaki automat lub naped do bramy - 6 przydatnych odpowiedziJaki wybrać automat lub napęd do bramy?
6 przydatnych odpowiedzi

Praktyczny poradnik napisany na bazie doświadczeń naszych klientów. Dowiesz się w nim na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu automatu dla Twojej bramy. Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Sterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowejSterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowej

Jak odpowiednio dobrać sterownik do bramy? Jakie funkcje powinien posiadać, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przeczytaj artykuł na blogu →

Wróć do góry ↑

KOMENTARZY (9)

 1. Bogusław

  Wartościowa treść. Dziękuję za pomoc. Polecam rozważne zakupy, testowałem (ETM 01 i KSE180) i sprawują się bardzo dobrze.

  • Wojtek

   Artykuł faktycznie bardzo przydatny, ja mam obecnie ETM-01, moge szczerze polecic bo jak narazie sie bardzo dobrze sprawdza. Jesli sie ktos zastanawia nam zakupem to moze sobie wpisać: elektro-promocja albo kld680. (z kropką lub bez na końcu – nie pamiętam) w kuponach. ja akurat jestem 50zl do przodu 🙂

 2. marek

  Jaki radzicie automat (firma) dla skrzydeł 2×2,35m?. na co zwócić uwagę? czy musz emiec te wystające czujki dla skrzydeł bramy. nie chce wydac wiecej niż 2,5 tys, a oferta ogromna.

  • Konrad Kunka - Elektrobim.pl

   Witam.
   W naszej ofercie znajdują się zestawy automatyki do bram dwuskrzydłowych z których na pewno będzie pan zadowolony. Polecił bym panu przyjrzeć się bliżej ofertom automatów ETM-01 i ETM-02. Są to zestawy o wysokiej kulturze pracy i jakości wykonania.
   Jeżeli natomiast chodzi o czujki – fotokomórki. To jest to dodatkowe zabezpieczenie którego instalacja nie jest konieczna i leży tylko i wyłącznie w gestii użytkownika.

   Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować drogą mailową do naszego działu serwisowego lub biura gdzie otrzyma pan pełne wsparcie i odpowiedzi na pytania dotyczące doboru konkretnego automatu do bramy.
   Adresy mailowe: serwis@elektrobim.pl ; biuro@elektrobim.pl

   Z poważaniem zespół Elektrobim.

 3. Krystian Bartosik

  Najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramy i napędu tego samego producenta, gdyż znam przypadek wyboru, gdzie wzięto bramę jednego, a napęd innego. Więcej brama była otwierana ręcznie niż automatycznie. Dzieje się tak z powodu tego, że obie rzeczy nie są tworzone dla siebie nawzajem i nie potrafią idealnie współpracować. Dlatego rada, by montować drzwi garażowe wraz z napędem jednego producenta, jest bardzo trafną wskazówką.

 4. Automatyka

  Bardzo ciekawy przewodnik – nie dość, że napisany z przysłowiowym „jajem”, to jeszcze zawiera cenne rady 🙂 Aż przyjemnie się czyta 🙂

 5. Edward

  No właśnie, dobra uwaga, że lepiej nie ryzykować i postawić na fachowy montaż. Wiem z autopsji, że jak się nie ma zielonego pojęcia o montowaniu, to na własną rękę to się najzwyczajniej w świecie nie opłaca

 6. Paulina

  U mnie na szczęście montaż bram wjazdowych przebiegał bardzo sprawnie i obyło się bez błędów. To w dużej mierze zasługa sprawdzonych fachowców z Warszawy, którzy naprawdę znali się na swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *