Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Jak dobrać siłownik i poprawnie zamontować go do bramy?

Aby system automatycznego otwierania bramy mógł funkcjonować długo i bezawaryjnie, koniecznie trzeba zadbać o istotne szczegóły.  Niewątpliwie, jest to dobór odpowiedniej długości wysuwu siłownika. Druga istotna rzecz, to odległość mocowania zawiasu, pomiędzy skrzydłem bramy i słupkiem. Powyższe elementy bezpośrednio przekładać się będą, na żywotność zastosowanego siłownika. Szczególnie istotne jest w wypadku, kiedy brama użytkowana jest w dość ciężkich warunkach. Ciężkimi warunkami można nazwać przypadek, kiedy skrzydła bramy są mało przewiewne. Jest to przypadek kiedy skrzydła wypełnione są blachą lub gęsto ułożonymi, szerokimi sztachetkami. Taka konstrukcja narażona jest na silne przeciążenia podczas wiatru.

W przypadku długiego skrzydła bramy lub wtedy, kiedy brama jest nieprzewiewna, należy zastosować dłuższy siłownik. Stosujemy tym dłuższy, im większe skrzydło oraz im mniej ono jest przewiewne. Odsunięcie punktu zaczepienia, od zawiasu w kierunku końca skrzydła, spowoduje zmniejszenie siły działającej na siłownik. Może być to siła rozrywająca go lub ściskająca, w przypadku, kiedy brama napotykać będzie duże opory ruchu np. mocny wiatr.

Ciężar samego skrzydła bramy, także ma bardzo duże znaczenie przy doborze siłownika. Jest to istotne ponieważ bezpośrednio przekłada się na bezwładność bramy. Bezwładność z kolei powoduje przeciążenia siłownika w momencie ruszania i zatrzymywania. Im cięższe skrzydło, tym bezwładność większa i dlatego wymusza to stosowanie mocniejszego i dłuższego siłownika.

Wydłużenie siłownika, jest także konieczne w przypadku bramy o szerokich słupkach. W takim przypadku, zawias znajduje się w dużej odległości od krawędzi słupka, do której przytwierdzone jest mocowanie siłownika. Zastosowanie siłownika o zbyt krótkim wysuwie spowoduje, że jeśli brama będzie zamknięta, to nie otworzy się na pełną szerokość lub odwrotnie – kiedy jest otwarta, to nie zamknie się do końca.

Dodatkowo koniecznie muszę wspomnieć o dwóch bardzo istotnych kątach w geometrii układu „słupek – skrzydło bramy – siłownik”. Po pierwsze chodzi o kąt otwarcia bramy. Im ten kąt ma być większy, tym dłuższy będzie trzeba zastosować siłownik. Drugi kąt, to kąt pomiędzy osią wzdłużną siłownika, a płaszczyzną skrzydła bramy. Koniecznie trzeba zadbać o to, żeby siłownik był pod możliwie jak największym kątem do bramy, aby polepszyć mu maksymalnie warunki pracy i tym samym, wydłużyć żywotność. To czasami może wymuszać zastosowanie dłuższego siłownika.

Ogólnie zasady doboru siłownika do bramy, można zapisać następująco:

 • Im dłuższe skrzydło bramy, tym dłuższy siłownik
 • Im cięższe skrzydło bramy, tym dłuższy i silniejszy siłownik
 • Im szerszy słupek – im większa odległość od zawiasu do mocowania siłownika na słupku, tym dłuższy siłownik
 • Im większy kąt otwarcia bramy, tym dłuższy siłownik

Dobór siłownika do bramy nie jest więc bardzo skomplikowany. Wystarczy mieć w pamięci tych kilka prostych zasad, które wyszczególniłem powyżej. A jeśli mimo wszystko, masz wątpliwości, który siłownik wybrać, to kieruj się zasadą: „Lepiej więcej, niż za mało”. Co to oznacza? Zawsze warto wziąć dłuższy i silniejszy siłownik, aby dzięki temu mieć zapas siły i wysuwu w siłowniku. Lepsze to, niż gdyby miało okazać się po zakupie, że siłownik jest za mały i za słaby.

Zasady doboru siłownika do bramy skrzydłowej wyjaśniliśmy też w naszym filmie na YouTube:

Jak dobrać punkty mocowania siłownika na bramie

Pomimo poprawnego doboru odpowiedniego siłownika, problemem może okazać się, poprawny montaż siłownika na bramie.

Ale jak wiadomo, nie każdy bohater nosi pelerynę…. 🙂

Dlatego ogłaszam wszem i wobec, że przygotowaliśmy narzędzie dobierające wszystko za Ciebie!

Stworzyliśmy kalkulator, który dobiera optymalne punkty zamocowania siłownika na bramie i na słupku w taki sposób, aby siłownik przy zadanym wysuwie był w stanie otworzyć bramę na zadany kąt. Jednocześnie dba on o to, żeby siłownik miał jak najlepsze warunki pracy. Dobiera odległości mocowań w taki sposób, żeby siłownik był pod możliwie jak największym kątem do skrzydła bramy.

Kalkulator jest dostępny online pod linkiem tutaj.

Jak korzystać z naszego kalkulatora?

Na stronie z kalkulatorem znajdziesz prosty schemat, jak na poniższym rysunku:

jaki siłownik do bramy kalkulator

A nieco poniżej formularz z kilkoma polami do uzupełnienia:

jak dobrać siłownik do bramy obliczanie punktów mocowań

Twoim zadaniem jest podać w formularzu wartości parametrów takich jak:

 • β – kąt otwierania bramy w stopniach
 • L1 – długość rozłożonego siłownika przy bramie zamkniętej
 • L2 – długość schowanego siłownika przy bramie otwartej
 • O – odsunięcie mocowania końcówki siłownika na skrzydle od płaszczyzny skrzydła
 • D – połowa szerokości tyłu siłownika (w najszerszym miejscu) – potrzebne do wykrywania kolizji siłownika z kantem słupka
 • HS – odległość od płaszczyzny zamkniętej bramy do boku słupka, na którym będzie montowany siłownik
 • AS – odległość osi zawiasu od boku słupka, do którego zamocowane są zawiasy.

Po wprowadzeniu parametrów wystarczy kliknąć przycisk „przelicz„, aby po prawej stronie formularza otrzymać wynik obliczeń:

jak dobrać siłownik do bramy kalkulator jak obliczyć

Oznaczenia parametrów wyniku, bez problemu odnajdziesz na rysunku ze schematem 🙂

Teraz wystarczy już tylko odmierzyć na bramie od zawiasu odległość A1 i przykręcić tam mocowanie końcówki siłownika. Mocowanie na słupku przykręć tak, aby środek otworu na sworzeń wypadł dokładnie w punkcie określonym przez parametry A2 i B.

I to wszystko, gotowe! 🙂

Jeszcze kilka uwag na temat korzystania z kalkulatora.

Chciałbym tylko przypomnieć ogólne zasady, które trzeba mieć na uwadze, chcąc uzyskać wysoką kulturę pracy i trwałość siłowników elektrycznych:

 • Im mniejszy kąt otwarcia (kąt β na rysunku) tym lepsze warunki pracy dla siłownika. Nie warto montować siłownika w sposób umożliwiający osiąganie szerokich kątów otwarcia, jeśli nie wynika to z konieczności.
 • Im mniejsza odległość mocowania na skrzydle od osi skrzydła bramy (parametr O na rysunku), tym lepsze warunki pracy dla siłownika.
 • W zdecydowanej większości przypadków najlepiej wykorzystać praktycznie cały zakres wysuwu jaki oferuje dany model siłownika. Jednak pamiętaj o tym, że większość modeli siłowników nie może wsuwać/wysuwać tłoka, do samego końca. Dotyczy to zarówno siłowników wyposażonych w wyłączniki krańcowe jak i tych które są wyłączone przez wyłączniki przeciążeniowe centrali. Wynika to z instrukcji obsługi jak to jest np. w przypadku siłowników ETM-01, które mogą tłoki wsuwać maksymalnie, ale nie mogą ich maksymalnie wysuwać. Miej to na uwadze przy wprowadzaniu wartości L1 i L2.
 • Pamiętaj o tym, że kalkulator podaje punkty mocowania siłownika biorąc pod uwagę jedynie wprowadzone dane. Nie bierze pod uwagę tego, czy dany siłownik został wcześniej poprawnie dobrany do bramy. Jeśli nie wiesz, czy masz dobrze dobrany siłownik, skontaktuj się z nami.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal nie masz ochoty, aby samodzielnie dobrać siłownik do bramy skrzydłowej, wyślij do nas zapytanie zawierające dane dotyczące bramy. Potrzebne informacje to: długość pojedynczego skrzydła, rodzaj słupka (jakiego jest typu, jak szeroki?) oraz informację czy brama jest przewiewna czy pełna. Prosimy również o informację czy skrzydła mają się otwierać jak w przypadku większości bram do środka posesji, czy może na zewnątrz. Możesz też skorzystać z naszego konfiguratora zestawu. Dobierzemy rozwiązania odpowiednie dla opisanej bramy.

Zobacz siłowniki elektryczne , siłowniki do bram oraz napędy do bram skrzydłowych w naszej ofercie…

Jaki automat lub naped do bramy - 6 przydatnych odpowiedziJaki wybrać automat lub napęd do bramy?
6 przydatnych odpowiedzi

Praktyczny poradnik napisany na bazie doświadczeń naszych klientów. Dowiesz się w nim na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu automatu dla Twojej bramy. Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Napędy do bram - 10 najczęstszych błędów podczas montażuNapędy do bram – 10 najczęstszych błędów podczas montażu

Zanim zabierzesz się do montowania nowo zakupionego napędu do bramy, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie ryzykuj utraty nerwów i pieniędzy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Zastosowanie i budowa siłowników elektrycznychZastosowanie i budowa siłowników elektrycznych
Zestaw praktycznych przykładów

Siłowniki elektryczne różnią od siłowników pneumatycznych lub hydraulicznych. Nie napędza ich sprężone powietrze lub olej tłoczony pompą, a energia elektryczna, która sprawia, że sterowanie i obsługa takiego siłownika, są dużo prostsze i tańsze. Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Sterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowejSterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowej

Jak odpowiednio dobrać sterownik do bramy? Jakie funkcje powinien posiadać, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przeczytaj artykuł na blogu →

Wróć do góry ↑