Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej

Jak dobrać siłownik bramowy i poprawnie go zamontować?

Aby system automatycznego otwierania bramy mógł funkcjonować długo i bezawaryjnie, koniecznie trzeba zadbać o pewne szczegóły. Niewątpliwie jednym z nich jest dobór odpowiedniej długości wysuwu, jaką powinien posiadać siłownik bramowy do konkretnego skrzydła. Druga istotna rzecz, to odległość mocowania zawiasu, pomiędzy skrzydłem bramy i słupkiem. Powyższe elementy bezpośrednio przekładać się będą na żywotność zastosowanego siłownika. Szczególnie istotne jest to w sytuacjach, kiedy brama użytkowana jest w dość ciężkich warunkach. Najlepszym przykładem takich warunków jest brama o mało przewiewnych skrzydłach, czyli takich, które wypełnione są blachą lub gęsto ułożonymi, szerokimi sztachetkami. Przy takiej budowie działanie siły wiatru jest większe, a siłowniki do bram narażone są na silne przeciążenia.

Jakie siłowniki do bramy wybrać?

Na to, jakie siłowniki do bramy należy wybrać, wpływa kilka czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Poza wspomnianą powyżej przewiewnością skrzydeł, aby dobrać odpowiedni siłownik bramowy, trzeba określić również ich długość, ciężar oraz kąt otwarcia. Jak dokładnie przekłada się to na wybór siłownika?

W przypadku długiego skrzydła bramy lub wtedy, kiedy brama jest nieprzewiewna, należy zastosować dłuższy siłownik. Stosujemy tym dłuższy im większe skrzydło oraz im mniej ono jest przewiewne. Odsunięcie punktu zaczepienia, od zawiasu w kierunku końca skrzydła, spowoduje zmniejszenie siły działającej na siłownik. Może być to siła rozrywająca go lub ściskająca, w przypadku kiedy brama napotykać będzie duże opory ruchu, np. mocny wiatr.

Ciężar samego skrzydła bramy także ma bardzo duże znaczenie przy doborze siłownika. Jest to istotne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na bezwładność bramy. Bezwładność z kolei powoduje przeciążenia siłownika w momencie ruszania i zatrzymywania. Im cięższe skrzydło, tym bezwładność większa, co za tym idzie, siłowniki do bram powinny być dłuższe i mocniejsze.

Wydłużenie siłownika jest także konieczne w przypadku bramy o szerokich słupkach. W takim przypadku zawias znajduje się w dużej odległości od krawędzi słupka, do której przytwierdzone jest mocowanie siłownika. Siłownik bramowy o zbyt krótkim wysuwie spowoduje, że jeśli brama będzie zamknięta, to nie otworzy się na pełną szerokość lub odwrotnie – kiedy jest otwarta, to nie zamknie się do końca.

Dodatkowo koniecznie muszę wspomnieć o dwóch bardzo istotnych kątach w geometrii układu „słupek – skrzydło bramy – siłownik”. Po pierwsze chodzi o kąt otwarcia bramy. Im ten kąt ma być większy, tym dłuższy będzie trzeba zastosować siłownik. Drugi kąt, to kąt pomiędzy osią wzdłużną siłownika, a płaszczyzną skrzydła bramy. Koniecznie trzeba zadbać o to, żeby siłownik był pod możliwie jak największym kątem do bramy, aby zapewnić mu maksymalne warunki pracy i tym samym, wydłużyć żywotność. To czasami może wymuszać zastosowanie dłuższego siłownika.

Zasady doboru siłownika

Ogólnie to jakie siłowniki do bramy dwuskrzydłowej będą odpowiednie, można zapisać następująco:

  • Im dłuższe skrzydło bramy, tym dłuższy siłownik
  • Im cięższe skrzydło bramy, tym dłuższy i silniejszy siłownik
  • Im szerszy słupek – im większa odległość od zawiasu do mocowania siłownika na słupku, tym dłuższy siłownik
  • Im większy kąt otwarcia bramy, tym dłuższy siłownik

Dobór siłownika do bramy nie jest więc bardzo skomplikowany. Wystarczy mieć w pamięci tych kilka prostych zasad, które wyszczególniłem powyżej. A jeśli mimo wszystko, masz wątpliwości, który siłownik bramowy wybrać, to kieruj się zasadą: „Lepiej więcej, niż za mało”. Co to oznacza? Zawsze warto wziąć dłuższy i silniejszy, aby dzięki temu mieć zapas siły i wysuwu w siłowniku. Lepsze to, niż gdyby miało okazać się po zakupie, że siłownik jest za mały i za słaby.

Zasady doboru siłownika do bramy skrzydłowej wyjaśniliśmy też w naszym filmie na YouTube:

Jakie siłowniki do bramy dwuskrzydłowej takie mocowanie

Pomimo poprawnego doboru siłownika, problemem może okazać się poprawny montaż siłownika na bramie.

Ale jak wiadomo, nie każdy bohater nosi pelerynę…. 🙂

Dlatego ogłaszam wszem i wobec, że przygotowaliśmy narzędzie dobierające wszystko za Ciebie!

Stworzyliśmy kalkulator, który dobiera optymalne punkty zamocowania siłowników na bramie i na słupku w taki sposób, aby siłowniki do bram przy zadanym wysuwie były w stanie otworzyć bramę na zadany kąt. Jednocześnie zadaniem kalkulatora jest wyliczenie takich punktów, aby siłownik miał jak najlepsze warunki pracy. Dobiera odległości mocowań w taki sposób, żeby siłownik był pod możliwie jak największym kątem do skrzydła bramy.

Kalkulator jest dostępny online pod linkiem tutaj.

Jak korzystać z naszego kalkulatora?

Na stronie z kalkulatorem znajdziesz prosty schemat, jak na poniższym rysunku:

jaki siłownik do bramy kalkulator

A nieco poniżej formularz z kilkoma polami do uzupełnienia:

jak dobrać siłownik do bramy obliczanie punktów mocowań

Twoim zadaniem jest podać w formularzu wartości parametrów takich jak:

  • β – kąt otwierania bramy w stopniach
  • L1 – długość rozłożonego siłownika przy bramie zamkniętej
  • L2 – długość schowanego siłownika przy bramie otwartej
  • O – odsunięcie mocowania końcówki siłownika na skrzydle od płaszczyzny skrzydła
  • D – połowa szerokości tyłu siłownika (w najszerszym miejscu) – potrzebne do wykrywania kolizji siłownika z kantem słupka
  • HS – odległość od płaszczyzny zamkniętej bramy do boku słupka, na którym będzie montowany siłownik
  • AS – odległość osi zawiasu od boku słupka, do którego zamocowane są zawiasy.

Po wprowadzeniu parametrów wystarczy kliknąć przycisk „przelicz”, aby po prawej stronie formularza otrzymać wynik obliczeń:

jak dobrać siłownik do bramy kalkulator jak obliczyć

Oznaczenia parametrów wyniku, bez problemu odnajdziesz na rysunku ze schematem 🙂

Teraz wystarczy już tylko odmierzyć na bramie od zawiasu odległość A1 i przykręcić tam mocowanie końcówki siłownika. Mocowanie na słupku przykręć tak, aby środek otworu na sworzeń wypadł dokładnie w punkcie określonym przez parametry A2 i B.

I to wszystko, gotowe! 🙂

Siłowniki do bram – pamiętaj o konserwacji

Dobór odpowiednich mocy i wysuwu oraz umocowanie w optymalnej pozycji to niewątpliwie ważne kwestie jeśli chodzi o siłownik bramowy. Istotne jest jednak również to, aby mechanizm był odpowiednio nasmarowany. Przez cały rok brama jest otwierana i zamykana setki razy. Ponadto siłowniki do bram wystawione są na wpływ różnych warunków atmosferycznych. Odpowiednia ich konserwacja zapewni ich poprawne działanie niezależnie od pory roku. Czym smarować siłowniki do bramy? Smar do mechanizmów bramowych bez problemu można znaleźć w wielu sklepach budowlanych. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na zakres temperatur oraz specyfikację użycia. Warto pamiętać także o tym, aby specyfik nie był zbyt gęsty, bo może zakleić mechanizm.

Przeczytaj też: Zimowa konserwacja napędu do bramy

Jeszcze kilka uwag na temat korzystania z kalkulatora.

Chciałbym tylko przypomnieć ogólne zasady, które trzeba mieć na uwadze, mocując siłownik bramowy, aby uzyskać wysoką kulturę pracy i trwałość konstrukcji:

  • Im mniejszy kąt otwarcia (kąt β na rysunku) tym lepsze warunki pracy dla siłownika. Nie warto montować siłownika w sposób umożliwiający osiąganie szerokich kątów otwarcia, jeśli nie wynika to z konieczności.
  • Im mniejsza odległość mocowania na skrzydle od osi skrzydła bramy (parametr O na rysunku), tym lepsze warunki pracy dla siłownika.
  • W zdecydowanej większości przypadków najlepiej wykorzystać praktycznie cały zakres wysuwu, jaki oferuje dany model siłownika. Jednak pamiętaj o tym, że większość modeli siłowników nie może wsuwać/wysuwać tłoka, do samego końca. Dotyczy to zarówno siłowników wyposażonych w wyłączniki krańcowe, jak i tych, które są wyłączone przez wyłączniki przeciążeniowe centrali. Wynika to z instrukcji obsługi, jak to jest np. w przypadku siłowników ETM-01 Fortis, które mogą tłoki wsuwać maksymalnie, ale nie mogą ich maksymalnie wysuwać. Miej to na uwadze przy wprowadzaniu wartości L1 i L2.
  • Pamiętaj o tym, że kalkulator podaje punkty mocowania siłownika, biorąc pod uwagę jedynie wprowadzone dane. Nie bierze pod uwagę tego, czy dany siłownik został wcześniej poprawnie dobrany do bramy. Jeśli nie wiesz, czy masz dobrze dobrany siłownik, skontaktuj się z nami.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal nie masz ochoty, aby samodzielnie dobrać siłownik do bramy skrzydłowej, wyślij do nas zapytanie zawierające dane dotyczące bramy. Potrzebne informacje to: długość pojedynczego skrzydła, rodzaj słupka (jakiego jest typu, jak szeroki) oraz informację czy brama jest przewiewna, czy pełna. Prosimy również o informację czy skrzydła mają się otwierać. Jak w przypadku większości bram do środka posesji, czy może na zewnątrz. Możesz też skorzystać z naszego konfiguratora zestawu. Dobierzemy rozwiązania odpowiednie dla opisanej bramy.

Zobacz siłowniki elektryczne , siłowniki do bram oraz napędy do bram skrzydłowych w naszej ofercie…

Zastosowanie i budowa siłowników elektrycznychZastosowanie i budowa siłowników elektrycznych
Zestaw praktycznych przykładów

Siłowniki elektryczne różnią od siłowników pneumatycznych lub hydraulicznych. Nie napędza ich sprężone powietrze lub olej tłoczony pompą, a energia elektryczna, która sprawia, że sterowanie i obsługa takiego siłownika, są dużo prostsze i tańsze. Przeczytaj artykuł na blogu →

Sterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowejSterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowej

Jak odpowiednio dobrać sterownik do bramy? Jakie funkcje powinien posiadać, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przeczytaj artykuł na blogu →