Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
 • English
 • Deutsch
 • polski

Jaki automat lub napęd do bramy? – 6 przydatnych odpowiedzi

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy?

Przychodzi moment, w którym trzeba odpowiedzieć na pytanie:Jaki napęd do bramy wybrać?”. Wybierając automatyczne otwieranie bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwanej, należy na początku określić szereg z pozoru mało istotnych kwestii. Zagłębiając się w temat, przekonamy się, że nawet drobna rzecz może pomóc w dokonaniu trafnego wyboru.

1. Ile razy średnio na dobę planuję otwierać bramę?

Decydując się, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej czy garażowej zakupić, warto określić, ile razy na dobę będzie pracował automat. Odpowiedź jest szczególnie istotna i mocno skorelowana z żywotnością automatu. Oczywiście chodzi o wartość średnią. Na przykład, jeśli jeden dzień w tygodniu otwieramy bramę 6 razy (np. podejmujemy gości, jeździmy na zakupy itp.), a w pozostałe dni tygodnia tylko 2 razy (wyjeżdżając i wracając z pracy), to średnia wynosi 3 cykle na dobę. Warto o tej wartości poinformować sprzedawcę.

Wiadomo, że jeśli będzie to parking samochodowy lub wspólnota mieszkaniowa, to średnia ilość cykli na dobę może przekroczyć nawet 100. Wtedy automatyczne otwieranie bramy musi być najwyższej klasy. Dodatkowo istotnym parametrem jest pamięć sterownika – ile pilotów jest w stanie zapamiętać. Zupełnie inaczej ma się sprawa z automatem wjazdowym, np. na działkę rzadko uczęszczaną. Wtedy można pozwolić sobie na automat niższej klasy – tańszy, który będzie otwierał bramę raz w tygodniu. Posłuży tak samo dobrze. W takim przypadku, mniej nam będzie szkoda, gdyby automat został uszkodzony lub skradziony, a takie aspekty również należy brać pod uwagę.

Pamiętajmy jednak, że podstawową funkcją automatu jest to, aby po prostu działał. Dlatego należy oszacować, jakie ma się wobec niego wymagania.

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy

2. Czy mam dostępny prąd i przewody w miejscu, gdzie zamierzam zautomatyzować bramę?

Podejmując zagospodarowanie posesji, warto odpowiednio wcześniej zaplanować ziemny przewód zasilający 230V, który będzie dochodził do bramy. Dodatkowym elementem może być zastosowanie skrętki komputerowej, która może posłużyć w przyszłości do dzwonka, fotokomórek, lampy ostrzegawczej, videodomofonu, wyłączników krańcowych zewnętrznych itp. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do ponownego rozkopywania trawnika, czy wyjmowania kostki brukowej. Można również zastanowić się nad pętlą indukcyjną, jeśli byłoby takie zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że w każdym przypadku przydaje się położenie kabla, pomiędzy końcowymi słupkami mocującymi bramę (dla fotokomórek lub innych urządzeń).

Dla bramy dwuskrzydłowej jest to konieczność ze względu na zasilanie siłownika skrzydła, który leży po przeciwnej stronie od sterownika. Jeśli np. na działce nie mamy dostępu do prądu w miejscu, gdzie znajduje się brama, to można posłużyć się małą baterią słoneczną (np. 5W) i niedużym akumulatorem żelowym, np. 5 Ah. Takiej wielkości akumulator w zupełności wystarczy, ponieważ samo otwieranie bramy trwa krótko w porównaniu z całodziennym ładowaniem przez słońce. Akumulator żelowy ma wysoką chwilową wydajność prądową, a jednocześnie taki akumulator jest w stanie zmagazynować energię nawet na kilkadziesiąt cykli otwierania. Większość automatów do bram skrzydłowych, które dostępne są na rynku, zasilana jest niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy.

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy

3. Jaki napęd do bramy skrzydłowej o określonych wymiarach i wadze?

Analizując, jaki napęd do bramy skrzydłowej będzie najodpowiedniejszy, koniecznie trzeba znać jej wymiary i wagę. Wymiary każdej bramy, można pozyskać w dowolnej chwili. Jednak z pomiarem wagi, sprawa już się komplikuje. Nie musimy oczywiście bramy zdejmować i stawiać na wagę. W zasadzie chodzi o jej oszacowanie, aby móc dobrać automat o odpowiedniej specyfikacji. W większości przypadków bram dostępnych na rynku ich waga jest bardzo niska w porównaniu do możliwości napędu.

Typowa wartość wagi, dla bram skrzydłowych, waha się od 20 do 50 kg dla jednego skrzydła. Około 50 kg waży typowa brama garażowa. Bramy przesuwane ważą zazwyczaj pomiędzy 150 a 200 kg, dla bramy 4-metrowej. Oczywiście wartości te mogą się różnić, ale warto wiedzieć, w jakim przedziale się poruszamy. W przypadku bram skrzydłowych warto zwrócić uwagę na to, czy brama jest pełna (np. wypełniona sztachetkami) czy przewiewna. Automat będzie miał znacznie lżej z bramą przewiewną (niewypełnioną). Dla bramy pełnej warto mieć na uwadze parametry automatu, takie jak waga maksymalna i długość skrzydła bramy. W przypadku bramy przesuwnej najczęściej spotyka się bramy w przedziale wagowym 200-400kg oraz szerokością prześwitu ok 5m.

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy

4. Jakie funkcje sterownika naprawdę będą mi potrzebne?

Funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu:

 • Funkcja miękkiego startu i stopu (znacznie zwiększa żywotność części mechanicznych).

 • Funkcja zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego (inaczej funkcja amperometryczna).

 • Funkcje wejścia awaryjnego w sterowniku (z fotokomórki, pętli indukcyjnej itp.).

 • Funkcja lampy ostrzegawczej (ostrzega oraz informuje, że dotarł zasięg z pilota).

 • Praca automatu i elementów wykonawczych na niskim napięciu (transformator w sterowniku).

Funkcje, które są opcją sterownika, ale mogą okazać się nam zbędne:

 • Funkcja uruchamiania zewnętrznego np. z przycisku, klawiatury, pętli indukcyjnej, modułu GSM.

 • Funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna, gdy jest tzw. zakładka na skrzydłach bramy.

 • Funkcja akumulatora podtrzymującego. Akumulator zasila automat, gdy nie ma napięcia w sieci.

 • Funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie.

 • Funkcja furtki tzn. otwieranie tylko jednego skrzydła bramy.

 • Funkcja elektrozamka (zbędna w znacznej większości przypadków).

 • Funkcja otwierania z kluczyka, gdy np. braknie prądu.

Powyższe funkcje bywają przydatne i podnoszą komfort użytkowania, ale można z nich zrezygnować, jeśli mamy ograniczony budżet.

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy automat

5. Automatyczne otwieranie bramy – czy cena jest adekwatna do jakości?

Zestawy, które zapewniają automatyczne otwieranie bramy, mają różne ceny zależnie od żywotności, funkcji i marki. Koszt może wahać się od 400 do ponad 5000 złotych brutto. Szeroki wybór oferują nam sklepy internetowe i portal allegro. Można znaleźć automat „szyty na miarę” swoich potrzeb. Sprzedawcy bardzo chętnie doradzają i pomagają dobrać odpowiedni sprzęt, a ceny są znacznie niższe niż rynkowe u przedstawicieli handlowych. Cena automatu, zazwyczaj odzwierciedla jego klasę i wyższą jakość, ale nie zawsze tak musi być.

Usługi kompleksowe z montażem napędu, to często koszt 2-3 krotnie przewyższający podstawową wartość automatu. Dlatego wielu klientów wybiera różne drogi do obniżenia kosztów. Dużo można zaoszczędzić, kupując bezpośrednio u producenta – w hurtowni automatów, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową. Oszczędności są znaczne, ale na głowie klienta pozostaje kwestia montażu. Na rynku dostępnych jest wiele napędów, zarówno tych znanych, jak i tych mniej znanych firm. Przy zakupie, klienci często kierują się tylko tym, że gdzieś już widzieli daną markę automatu. Nie zawsze jest to ekonomiczne i dobre podejście. Często za znaczkiem znanej marki, wcale nie kryje się wysoka jakość. Za to z pewnością, kryje się wyższa cena, czasami nawet większa o 100%.

Chęć zysku, dość często sprawia, że nawet znane firmy zawyżają ceny części zamiennych. Dodatkowo zamówienie serwisu również nie należy do najtańszych. Dlatego też wiele firm widzi w tym dobry interes i niekoniecznie zależy im na tym, aby ich produkt był solidny.

Dlatego sugerujemy, kierować się relacją jakości do ceny oraz opiniami użytkowników, a niekoniecznie samą nazwą znanej marki.

6. Jak dobrać napęd do bramy dwuskrzydłowej – dodatkowe informacje

Na koniec, gdy już mamy sprecyzowane funkcje i parametry automatu oraz przedział cenowy, który nas interesuje, to warto poszukać odpowiedniego dystrybutora. Doświadczenie pokazuje, że wielkie korporacje niekoniecznie radzą sobie dobrze z obsługą klientów. Dzieje się tak, przez zbędną biurokrację i rozproszenie różnych działów. Często firmy takie zlecają firmom zewnętrznym na przykład serwis. Wtedy zanika indywidualne podejście do klienta. Nie ma konkretnej osoby, która byłaby odpowiedzialna za kompleksową obsługę, ponieważ odpowiedzialność rozmywa się na wszystkie działy.

Ceny samych automatów również są mocno zawyżone. W końcu musimy zapłacić za „markę”, czyli znaczek na obudowie. Dodatkowo płacimy za całą sieć pośredników.
Z drugiej strony małe firmy jednoosobowe równie często mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby wybrać solidną firmę, która jest sprawdzona, ma dobre opinie i ugruntowaną pozycję na rynku.

Zatem jak dobrać napęd do bramy dwuskrzydłowej lub garażowej od odpowiedniej firmy? Oto kilka pytań, które należy sobie zadać:

 • Czy sprzedawany automat jest objęty gwarancją i posiada autoryzowany serwis?

 • Czy jest możliwe natychmiastowe wsparcie techniczne sprzedawcy lub serwisu, np. przez telefon?

 • Czy sprzedaje Polska firma, z komunikatywną i kompetentną obsługą, która w razie potrzeby jest w stanie zapewnić części zamienne i fachowe doradztwo?

 • Czy automatyczne otwieranie bramy spotyka się z rekomendacjami jego użytkowników?

 • Czy firma sprzedająca cieszy się dobrymi opiniami swoich klientów?

Za pomocą wszystkich powyższych informacji powinieneś dokonać dobrego wyboru. Pamiętaj jednak, że nie musisz przeglądać setek ofert w Internecie. Napęd możesz dobrać szybko i wygodnie za pomocą naszej aplikacji. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań.

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy dobór napędu