Home / Blog / Jaki automat lub napęd do bramy? – 6 przydatnych odpowiedzi

Jaki automat lub napęd do bramy? – 6 przydatnych odpowiedzi

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy?

Przychodzi moment, w którym trzeba odpowiedzieć: „Jaki napęd do bramy wybrać?” . Przy doborze automatu do bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwanej należy na początku odpowiedzieć sobie na szereg z pozoru mało istotnych pytań, jednak jeśli zgłębimy się w temat, to przekonamy się, że taka drobna rzecz może zdecydowanie pomóc dokonać trafnego wyboru automatu.

1. Ile razy średnio na dobę planuję otwierać bramę?

Odpowiedź a to pytanie jest szczególnie istotna i mocno skorelowana z żywotnością automatu. Chodzi o wartość średnią tzn. jeśli jeden dzień w tygodniu otwieramy bramę 6 razy (np. podejmujemy gości, jeździmy na zakupy itp.), a w pozostałe dni tygodnia tylko 2 razy (wyjeżdżając i wracając z pracy), to średnia wynosi 3 cykle / dobę. Warto o tej wartości poinformować sprzedawcę.

Wiadomo, że jeśli będzie to parking samochodowy lub wspólnota mieszkaniowa, to średnia ilość cykli na dobę może przekroczyć nawet 100. Wtedy automat musi być najwyższej klasy. Wtedy liczy się również pamięć sterownika – ile pilotów jest w stanie zapamiętać. Zupełnie inaczej ma się sprawa z automatem wjazdowym np. na działkę rzadko uczęszczaną. Wtedy można pozwolić sobie na automat niższej klasy – tańszy, który równie sprawnie posłuży otwierając bramę 1 raz w tygodniu (minimalna ilość cykli). W takim przypadku mniej nam będzie szkoda, gdyby automat został uszkodzony lub skradziony, a takie aspekty również należy brać pod uwagę.

Pamiętajmy jednak, że podstawową funkcją automatu jest to, aby on po prostu działał. Dlatego należy oszacować jakie ma się wobec niego wymagania.

2. Czy mam dostępny prąd i przewody w miejscu, gdzie zamierzam zautomatyzować bramę?

Na terenie odpowiednio wcześniej należy zaplanować ziemny przewód zasilający 230V oraz ewentualnie skrętkę komputerową, która może posłużyć nawet w przyszłości do dzwonka, fotokomórek, lampy ostrzegawczej, videodomofonu, wyłączników krańcowych zewnętrznych itp. Dzięki temu nie będzie potrzeby ponownie kopać lub wyjmować kostkę w przyszłości. Można również zastanowić się nad pętlą indukcyjną, jeśli byłoby takie zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że w każdym przypadku przydaje się położenie kabla między końcowymi słupkami mocującymi bramę (dla fotokomórek lub innych urządzeń).

Dla bramy dwuskrzydłowej jest to konieczność ze względu na zasilanie siłownika skrzydła leżącego po przeciwnej stronie od sterownika. Jeśli np. na działce nie mamy dostępu do prądu w miejscu, gdzie znajduje się brama, to można posłużyć się małą baterią słoneczną (np. 5W) i niedużym akumulatorem żelowym (np. 5 Ah), ponieważ samo otwieranie bramy trwa krótko w porównaniu z całodziennym ładowaniem przez słońce. Akumulator żelowy ma wysoką chwilową wydajność prądową, a jednocześnie mały akumulator jest w stanie zmagazynować energię nawet na kilkadziesiąt cykli otwierania. Większość automatów do bram skrzydłowych dostępnych na rynku jest zasilana niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy.

3. Jakie wymiary oraz szacunkową wagę ma moja brama?

Wymiary każdej bramy można pozyskać w dowolnej chwili, jednak z pomiarem wagi sprawa już się komplikuje. Nie należy oczywiście przesadzać zdejmując bramę i stawiając na wagę. Chodzi głównie o oszacowanie wagi dla upewnienia się, że nie wypadamy z przedziału wagowego w specyfikacji automatu. W większości przypadków bram dostępnych na rynku ich waga jest bardzo niska w porównaniu do możliwości napędu.

Typowe wartości wagi dla bram skrzydłowych to 20-50 kg / skrzydło, około 50 kg waży typowa brama garażowa natomiast dla bramy przesuwanej będzie to zazwyczaj przedział 150-200 kg dla bramy 4-metrowej. Oczywiście wartości te mogą się różnić, ale warto wiedzieć w jakim przedziale się poruszamy. Automaty do bram dostępne a rynku mają parametry wagowe zazwyczaj znacznie wyższe. W przypadku bram skrzydłowych warto zwrócić uwagę czy brama jest pełna (np. wypełniona sztachetkami) czy przewiewna. Automat będzie miał znacznie lżej z bramą przewiewną (niewypełnioną). Dla bramy pełnej warto mieć na uwadze parametry automatu takie jak waga maksymalna i długość skrzydła bramy.

4. Jakie funkcje sterownika naprawdę będą mi potrzebne?

Funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu:

 • Funkcja miękkiego startu i stopu (znacznie zwiększa żywotność części mechanicznych)
 • Funkcja zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego (inaczej funkcja amperometryczna)
 • Funkcje wejścia awaryjnego w sterowniku (z fotokomórki, pętli indukcyjnej itp.)
 • Funkcja lampy ostrzegawczej (ostrzega oraz informuje, że dotarł zasięg z pilota)
 • Praca automatu i elementów wykonawczych na niskim napięciu (transformator w sterowniku).

Funkcje, które są opcją sterownika, ale mogą okazać się nam zbędne:

 • Funkcja uruchamiania zewnętrznego np. z przycisku, klawiatury, pętli indukcyjnej, modułu GSM.
 • Funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna, gdy jest tzw. zakładka na skrzydłach bramy
 • Funkcja akumulatora podtrzymującego? Akumulator zasila automat, gdy nie ma napięcia w sieci.
 • Funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie
 • Funkcja furtki tzn. otwieranie tylko jednego skrzydła bramy
 • Funkcja elektrozamka (zbędna w znacznej większości przypadków)
 • Funkcja otwierania z kluczyka, gdy np. braknie prądu

Powyższe funkcje bywają przydatne i podnoszą komfort użytkowania, ale można z nich zrezygnować, jeśli mamy ograniczony budżet.

5. Czy cena płacona za dany automat jest adekwatna do jego wartości?

Ceny automatów rozciągają się od 400 do ponad 5000 złotych brutto ze względu na ich żywotność, funkcjonalność i markę. Szeroki wybór otwierają nam sklepy internetowe i portal allegro, gdzie można znaleźć automat „szyty na miarę” swoich potrzeb. Sprzedawcy bardzo chętnie doradzają i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, a ceny są znacznie niższe niż rynkowe u przedstawicieli handlowych. Cena automatu zazwyczaj odzwierciedla jego klasę i wyższą jakość, lecz nie zawsze.

Usługi kompleksowe z montażem napędu to często koszt 2-3 krotnie przewyższający podstawową wartość automatu. Dlatego wielu klientów wybiera różne drogi do obniżenia kosztów. Dużo można zaoszczędzić kupując bezpośrednio w hurtowni automatów (u producenta), która zajmuje się sprzedażą wysyłkową. Oszczędności są znaczne, ale na głowie klienta pozostaje kwestia montażu. Na rynku dostępnych jest wiele napędów znanych i mniej znanych firm. Przy zakupie klienci często kierują się tylko tym, że gdzieś już widzieli daną markę automatu. Nie zawsze jest to ekonomicznie dobre podejście, ponieważ często za znaczkiem znanej marki nie kryje się wiele wartościowego poza wyższą ceną (nawet o 100%).

Cięcie kosztów, zawyżanie ceny części zamiennych, drogi przyjazd serwisu sprawiają, że w interesie niektórych firm jest, aby automat niekoniecznie był z najlepszych i sprawdzonych materiałów. Jak w wielu dziedzinach należy kierować się relacją jakości do ceny i opiniami użytkowników, a niekoniecznie znaną marką.

6. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze automatu?

Na koniec, gdy już mamy sprecyzowane funkcje i parametry automatu oraz przedział cenowy, który nas interesuje, to warto poszukać odpowiedniego dystrybutora. Doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie wielkie korporacje radzą sobie dobrze z obsługą klientów. Dzieję się tak prze zbędną biurokrację, rozproszenie działów (często zlecanie np. serwisu na zewnątrz) oraz zanik indywidualnego podejścia do klienta – brak konkretnej osoby odpowiedzialnej za transakcję.

Sprawdzone jest również, że w takich przypadkach często przepłaca się za automat (w większości za markę – znaczek, za sieć pośredników i zbyt wysokie koszty korporacji). Z drugiej strony małe firmy jednoosobowe również nie zawsze są godne zaufania. Dlatego sprawdzenie firmy sprzedającej jest równie ważne przy zakupie.

Zdecydowanie na plus wpłyną pozytywne odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czy sprzedawany automat jest objęty gwarancją i posiada autoryzowany serwis?
 • Czy jest możliwe natychmiastowe wsparcie techniczne sprzedawcy lub serwisu np. przez telefon?
 • Czy sprzedaje Polska firma, z komunikatywną i kompetentną obsługą, która w razie potrzeby jest w stanie zapewnić części zamienne i fachowe doradztwo?
 • Czy automat spotyka się z rekomendacjami jego użytkowników?
 • Czy firma sprzedająca cieszy się dobrymi opiniami swoich klientów?

 Powiązane artykuły 

usytuowanie_silownikaJak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?
schemat + plik .excel do obliczeń

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci dobrać optymalną i bezpieczną długość wysuwu siłownika dla Twojej bramy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Napędy do bram - 10 najczęstszych błędów podczas montażuNapędy do bram – 10 najczęstszych błędów podczas montażu

Zanim zabierzesz się do montowania nowo zakupionego napędu do bramy, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie ryzykuj utraty nerwów i pieniędzy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Sterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowejSterowanie bramą – sterownik bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej lub garażowej

Jak odpowiednio dobrać sterownik do bramy? Jakie funkcje powinien posiadać, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przeczytaj artykuł na blogu →

Wróć do góry ↑