Jaki automat lub napęd do bramy? – 6 przydatnych odpowiedzi

Jaki napęd do bramy mogę wybrać dla swojej bramy?

Przychodzi moment, w którym trzeba odpowiedzieć: „Jaki napęd do bramy wybrać?” . Przy doborze automatu do bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwanej, należy na początku odpowiedzieć sobie na szereg z pozoru mało istotnych pytań. Jednak, jeśli zagłębimy się w temat, to przekonamy się, że taka drobna rzecz, może pomóc w dokonaniu trafnego wyboru.

1. Ile razy średnio na dobę planuję otwierać bramę?

Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie istotna i mocno skorelowana z żywotnością automatu. Chodzi o wartość średnią tzn. jeśli jeden dzień w tygodniu otwieramy bramę 6 razy (np. podejmujemy gości, jeździmy na zakupy itp.), a w pozostałe dni tygodnia tylko 2 razy (wyjeżdżając i wracając z pracy), to średnia wynosi 3 cykle / dobę. Warto o tej wartości poinformować sprzedawcę.

Wiadomo, że jeśli będzie to parking samochodowy lub wspólnota mieszkaniowa, to średnia ilość cykli na dobę może przekroczyć nawet 100. Wtedy automat musi być najwyższej klasy. Dodatkowo istotnym parametrem jest pamięć sterownika – ile pilotów jest w stanie zapamiętać. Zupełnie inaczej ma się sprawa z automatem wjazdowym np. na działkę rzadko uczęszczaną. Wtedy można pozwolić sobie na automat niższej klasy – tańszy, który równie sprawnie posłuży otwierając bramę 1 raz w tygodniu (minimalna ilość cykli). W takim przypadku, mniej nam będzie szkoda, gdyby automat został uszkodzony lub skradziony, a takie aspekty również należy brać pod uwagę.

Pamiętajmy jednak, że podstawową funkcją automatu jest to, aby on po prostu działał. Dlatego należy oszacować jakie ma się wobec niego wymagania.

2. Czy mam dostępny prąd i przewody w miejscu, gdzie zamierzam zautomatyzować bramę?

Na terenie odpowiednio wcześniej należy zaplanować ziemny przewód zasilający 230V. Dodatkowym elementem może być zastosowanie skrętki komputerowej, która może posłużyć w przyszłości do dzwonka, fotokomórek, lampy ostrzegawczej, videodomofonu, wyłączników krańcowych zewnętrznych itp. Dzięki temu, nie będziemy zmuszeni do ponownego rozkopywania trawnika, czy wyjmowania kostki brukowej. Można również zastanowić się nad pętlą indukcyjną, jeśli byłoby takie zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że w każdym przypadku przydaje się położenie kabla, pomiędzy końcowymi słupkami mocującymi bramę (dla fotokomórek lub innych urządzeń).

Dla bramy dwuskrzydłowej, jest to konieczność ze względu na zasilanie siłownika skrzydła, który leży po przeciwnej stronie od sterownika. Jeśli np. na działce nie mamy dostępu do prądu w miejscu, gdzie znajduje się brama, to można posłużyć się małą baterią słoneczną (np. 5W) i niedużym akumulatorem żelowym np. 5 Ah. Takiej wielkości akumulator w zupełności wystarczy, ponieważ samo otwieranie bramy trwa krótko w porównaniu z całodziennym ładowaniem przez słońce. Akumulator żelowy ma wysoką chwilową wydajność prądową, a jednocześnie taki akumulator jest w stanie zmagazynować energię nawet na kilkadziesiąt cykli otwierania. Większość automatów do bram skrzydłowych, które dostępne są na rynku, zasilana jest niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy.

3. Jakie wymiary oraz szacunkową wagę ma moja brama?

Wymiary każdej bramy, można pozyskać w dowolnej chwili. Jednak z pomiarem wagi, sprawa już się komplikuje. Nie należy oczywiście przesadzać z dokładnością. Bramy nie musimy zdejmować i stawiać na wagę. Chodzi głównie o oszacowanie wagi, dla upewnienia się, że nie wypadamy z przedziału wagowego w specyfikacji automatu. W większości przypadków bram dostępnych na rynku, ich waga jest bardzo niska w porównaniu do możliwości napędu.

Typowa wartość wagi, dla bram skrzydłowych, waha się od 20 do 50 kg dla jednego skrzydła. Około 50 kg waży typowa brama garażowa. Bramy przesuwane ważą zazwyczaj pomiędzy 150 a 200 kg, dla bramy 4-metrowej. Oczywiście wartości te mogą się różnić, ale warto wiedzieć w jakim przedziale się poruszamy. Automaty do bram, dostępne na rynku mają parametry wagowe zazwyczaj znacznie wyższe. W przypadku bram skrzydłowych, warto zwrócić uwagę na to, czy brama jest pełna (np. wypełniona sztachetkami) czy przewiewna. Automat będzie miał znacznie lżej z bramą przewiewną (niewypełnioną). Dla bramy pełnej warto mieć na uwadze parametry automatu, takie jak waga maksymalna i długość skrzydła bramy. W przypadku bramy przesuwnej najczęściej spotyka się bramy w przedziale wagowym 200-400kg oraz szerokością prześwitu ok 5m.

4. Jakie funkcje sterownika naprawdę będą mi potrzebne?

Funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu:

 • Funkcja miękkiego startu i stopu (znacznie zwiększa żywotność części mechanicznych).
 • Funkcja zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego (inaczej funkcja amperometryczna).
 • Funkcje wejścia awaryjnego w sterowniku (z fotokomórki, pętli indukcyjnej itp.).
 • Funkcja lampy ostrzegawczej (ostrzega oraz informuje, że dotarł zasięg z pilota).
 • Praca automatu i elementów wykonawczych na niskim napięciu (transformator w sterowniku).

Funkcje, które są opcją sterownika, ale mogą okazać się nam zbędne:

 • Funkcja uruchamiania zewnętrznego np. z przycisku, klawiatury, pętli indukcyjnej, modułu GSM.
 • Funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna, gdy jest tzw. zakładka na skrzydłach bramy.
 • Funkcja akumulatora podtrzymującego. Akumulator zasila automat, gdy nie ma napięcia w sieci.
 • Funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie.
 • Funkcja furtki tzn. otwieranie tylko jednego skrzydła bramy.
 • Funkcja elektrozamka (zbędna w znacznej większości przypadków).
 • Funkcja otwierania z kluczyka, gdy np. braknie prądu.

Powyższe funkcje bywają przydatne i podnoszą komfort użytkowania, ale można z nich zrezygnować, jeśli mamy ograniczony budżet.

napęd do bram skrzydłowych inteligentne sterowanie

5. Czy cena mojego automatu jest adekwatna do jego wartości?

Ceny automatów wahają się od 400 do ponad 5000 złotych brutto, ze względu na ich żywotność, funkcjonalność i markę. Szeroki wybór oferują nam sklepy internetowe i portal allegro. Można znaleźć automat „szyty na miarę” swoich potrzeb. Sprzedawcy bardzo chętnie doradzają i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, a ceny są znacznie niższe, niż rynkowe u przedstawicieli handlowych. Cena automatu, zazwyczaj odzwierciedla jego klasę i wyższą jakość, ale nie zawsze tak musi być.

Usługi kompleksowe z montażem napędu, to często koszt 2-3 krotnie przewyższający podstawową wartość automatu. Dlatego wielu klientów wybiera różne drogi do obniżenia kosztów. Dużo można zaoszczędzić kupując bezpośrednio u producenta – w hurtowni automatów, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową. Oszczędności są znaczne, ale na głowie klienta pozostaje kwestia montażu. Na rynku dostępnych jest wiele napędów, zarówno tych znanych jak i tych mniej znanych firm. Przy zakupie, klienci często kierują się tylko tym, że gdzieś już widzieli daną markę automatu. Nie zawsze jest to ekonomiczne i dobre podejście. Często za znaczkiem znanej marki, wcale nie kryje się wysoka jakość. Za to z pewnością, kryje się wyższa cena, czasami nawet większa o 100%.

Chęć zysku, dość często sprawia, że nawet znane firmy zawyżają ceny części zamiennych. Dodatkowo zamówienie serwisu również nie należy do najtańszych. Dlatego też, wiele firm widzi w tym dobry interes i niekoniecznie zależy im na tym, aby ich produkt był solidny.

Dlatego sugerujemy, kierować się relacją jakości do ceny oraz opiniami użytkowników, a niekoniecznie samą nazwą znanej marki.

6. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze automatu?

Na koniec, gdy już mamy sprecyzowane funkcje i parametry automatu oraz przedział cenowy, który nas interesuje, to warto poszukać odpowiedniego dystrybutora. Doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie wielkie korporacje radzą sobie dobrze z obsługą klientów. Dzieję się tak, przez zbędną biurokrację i rozproszenie różnych działów. Często firmy takie zlecają np. serwis, firmom zewnętrznym. Wtedy zanika indywidualne podejście do klienta. Nie ma konkretnej osoby, która byłaby odpowiedzialna za kompleksową obsługę, ponieważ odpowiedzialność rozmywa się na wszystkie działy.

Ceny samych automatów również są mocno zawyżone. W końcu musimy zapłacić za „markę”, czyli znaczek na obudowie. Dodatkowo płacimy za całą sieć pośredników.
Z drugiej strony, często małe firmy jednoosobowe, również mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby wybrać solidną firmę, która jest sprawdzona, ma dobre opinie i ugruntowaną pozycję na rynku.

Na co wrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Oto kilka pytań, które należy sobie zadać:

 • Czy sprzedawany automat jest objęty gwarancją i posiada autoryzowany serwis?
 • Czy jest możliwe natychmiastowe wsparcie techniczne sprzedawcy lub serwisu np. przez telefon?
 • Czy sprzedaje Polska firma, z komunikatywną i kompetentną obsługą, która w razie potrzeby jest w stanie zapewnić części zamienne i fachowe doradztwo?
 • Czy automat spotyka się z rekomendacjami jego użytkowników?
 • Czy firma sprzedająca cieszy się dobrymi opiniami swoich klientów?

Za pomocą wszystkich powyższych informacji powinieneś dokonać dobrego wyboru. Pamiętaj, jednak że nie musisz przeglądać setek ofert w Internecie. Napęd możesz dobrać szybko i wygodnie za pomocą naszej aplikacji. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań. 

 Powiązane artykuły 

usytuowanie_silownikaJak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci dobrać optymalną i bezpieczną długość wysuwu siłownika dla Twojej bramy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Napędy do bram - 10 najczęstszych błędów podczas montażuNapędy do bram – 10 najczęstszych błędów podczas montażu

Zanim zabierzesz się do montowania nowo zakupionego napędu do bramy, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie ryzykuj utraty nerwów i pieniędzy.
Przeczytaj artykuł na blogu →

Wróć do góry ↑