Siłowniki Super Power Jack HARL – tani napęd (nie) do bramy?

Zdalne otwieranie bramy na pilota

Automatyka bramowa to niezwykłe dobrodziejstwo. Sporo ułatwia takie zdalne otwieranie bramy na pilota. Na przykład możesz wjechać na posesję nie wysiadając z samochodu, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na dworze pogoda taka, że nawet psa nie miałbyś serca z domu wygonić ;)

Kupując profesjonalny automat do bramy zapewne masz nadzieję, że wydajesz pieniądze na sprzęt solidny, który posłuży długie lata bez awarii. Ale jednocześnie oczywiście chcesz, żeby był jak najtańszy.

To zrozumiałe, że nie chcesz bez potrzeby wydawać więcej, jak można wydać mniej na tani silnik do bramy i mieć ten sam efekt. Ale czy na pewno tak to działa?

napęd nie do bramy harl montaż

Tanio czy dobrze?

Zadaj sobie to pytanie, kiedy przymierzasz się do zakupu automatu do bramy.

Może być tanio, ale niekoniecznie będzie dobrze. Tak samo w drugą stronę: drożej niekoniecznie musi oznaczać lepiej.

W drogich automatach znanych marek sporą część ceny stanowi „markowy znaczek”.

Poszukując taniej alternatywy dla drogich, markowych automatów bramowych, ludzie często trafiają na siłowniki Super Power Jack serii HARL. Sto- kilkadziesiąt złotych za siłownik do bramy, to rzeczywiście bardzo niewiele. I parametry zdawałyby się tylko utwierdzać w myśli, że to bardzo dobry wybór.

Jednak po przyjrzeniu się im bliżej często się okazuje, że niekoniecznie tak jest. Dlaczego?

Tanie siłowniki Super Power Jack HARL – dlaczego są takie tanie?

Krótko mówiąc dlatego, że nie są wykonane na przykład tak, jak droższe (i bezapelacyjne lepsze) siłowniki serii ETM do bram skrzydłowych.

Przede wszystkim siłowniki Super Power Jack HARL nie mają metalowych zębatek w przekładni. Wszystkie tryby są wykonane z tworzywa – nie będą więc tak wytrzymałem i trwałe, jak metalowe z siłowników serii ETM.

Po drugie, podczas produkcji siłowników Super Power Jack HARL priorytetem nie była wysoka kultura pracy, niezawodność i trwałość. Siłowniki miały być po prostu bardzo tanie. Nie zostały one stworzone z myślą o typowej obsłudze bramy. Miały dawać możliwość zbudowania samodzielnie zdalnie sterowanego urządzenia m.in. bramy czy klapy na pilota jak najmniejszym kosztem. Niestety nie da się zrobić tak, żeby coś było tanie jak barszcz i jednocześnie wykwintne i przepyszne jak ośmiorniczki :) Dlatego w siłownikach Super Power Jack HARL trzeba było z czegoś zrezygnować aby możliwe było utrzymanie niskiej ceny. Stąd właśnie plastik w przekładni, wyższy poziom hałasu podczas pracy, gorsza jakość i spasowanie części. Ale za to bardzo niska cena!

Drogą kompromisów powstały właśnie one: siłowniki Super Power Jack HARL. Tanie tak bardzo, że już się bardziej nie da. Mówimy oczywiście o takich siłownikach, które coś będą w stanie unieść i nie zepsują się po jednym cyklu pracy. Pewnie dałoby się zrobić jeszcze tańszy sprzęt, tylko czy taki siłownik w ogóle byłby w stanie chociaż raz wysunąć się i schować?

No ale czy nadają się do czegoś?

Oczywiście, że się nadają! Mają wiele różnorodnych zastosowań.

Bardzo często są stosowane w rolnictwie do poziomowania belki opryskiwacza, do sterowania ścieżkami technologicznymi w siewnikach, do różnego rodzaju klap i włazów w pojazdach i maszynach rolniczych.

Są to też bardzo popularne siłowniki w segmencie amatorskich zastosowań. Otwierają z powodzeniem drzwiczki w kurnikach, sterują położeniem paneli słonecznych w instalacjach „handmade” (i nie tylko), otwierają okna w szklarniach, i wiele innych zastosowań.

Ale wszystkie wymienione wyżej aplikacje tych siłowników łączy jedno: niewytężona, sporadyczna praca, gdzie nie jest wymagana wysoka kultura pracy, a jedynie odpowiednia siła i dogodne napięcie zasilania. Siłownik Super Power Jack HARL poradzi sobie znakomicie, gdy będzie musiał popracować niezbyt często. Za to gdyby musiał pracować bez przerwy „w tę i z powrotem” i to jeszcze pod dużym obciążeniem, to już niestety nie ta liga sprzętu, za niska półka…

spj harl napęd nie do bramy

A czy nadają się w ogóle do bram?

I tak, i nie…

Jeśli masz bramę „zapasową”, której używasz sporadycznie i tylko wtedy, jak Ci się przypomni, że ona istnieje z tyłu działki, to zastosowanie siłowników Super Power Jack HARL do tej bramy może mieć jakiś sens. I tylko dlatego, że będą używane sporadycznie i że są bardzo tanie :) No i tylko wtedy, gdy Ty będziesz miał realne oczekiwania od sprzętu za taką cenę ;)

Jednak jeśli masz bramę używaną codziennie kilka razy, to z obawy o swoje nerwy lepiej pomyśl o profesjonalnych siłownikach do bram skrzydłowych, np. o tych z serii ETM :) Oczywiście, są ludzie, którzy na swoich bramach mają zamontowane siłowniki Super Power Jack HARL i nawet są z nich zadowoleni. Byli to raczej klienci lubiący dłubać, majsterkowicze. No i na pewno mający realistyczne oczekiwania, patrząc na cenę produktu. Ale raczej przeważały głosy w drugą stronę: że do bram codziennie użytkowanych nie jest to najlepszy sprzęt i chcąc cieszyć się długą i bezawaryjną pracą, lepiej kupić solidniejsze ETM-y.

No to kupić czy nie? Oto jest pytanie!

Odpowiedź z punktu „sprzedającego” jest oczywista: kup! Nawet po to, żeby leżał w garażu nieużywany :)

Ale tak całkiem na serio, to przy podejmowaniu decyzji o zakupie siłowników do bramy zadaj sobie pytanie, co chcesz osiągnąć.

„Brama ma się otwierać i zamykać – to chyba jasne, nie?”

Jak najbardziej! Ale jak często ma to robić? Jaką minimalną żywotność systemu otwierania bramy chcesz osiągnąć? Mam na myśli to, czy potrzebujesz czegokolwiek na niedługi czas, bo zaraz i tak będziesz się wyprowadzał z domu, czy jednak chciałbyś kupić automatykę do bramy „raz a porządnie” i przez lata mieć spokój.

Jeśli chcesz coś na długo, to szczerze odradzam siłowniki Super Power Jack HARL. Na długi czas bezawaryjnej pracy mamy inne zestawy – ETM i ten sprzęt szczerze w takim wypadku polecam.

Ale na chwilę, na bramę otwieraną bardzo rzadko, jakąś tylną, „zapasową”, jeśli wysoka kultura pracy ani bezawaryjność nie są dla Ciebie priorytetem… siłownik Super Power Jack HARL z pewnością Ciebie zadowoli :)