Home / Blog / Siłownik HARL1218, HARL2418 … – warianty popularnych Super Power Jack’ów

Siłownik HARL1218, HARL2418 … – warianty popularnych Super Power Jack’ów

Siłowniki elektryczne marki Elektrobim

Z uwagi na fakt, ze niejednokrotnie spotykamy się z zapytaniami klientów dotyczącymi problemów z rozszyfrowaniem oznaczeń modeli jednych z bardziej popularnych siłowników Super Power Jack postanowiliśmy w krótkim i zwięzłym artykule przedstawić sposób oznaczania tych produktów. Po zapoznaniu się z poniższą treścią oznaczenia serii Super Power Jack (w skrócie SPJ) takie jak HARL-2418, HARL-1218 czy HARL1212 nie powinny być już większą tajemnicą. Dzięki czemu bez problemu będzie można łatwo i szybko ustalić z jaką dokładnie wersja siłownika mamy styczność, czy jakie oznaczenie powinien posiadać siłownik który potrzebujemy do swoich zastosowań.

Przechodząc do rzeczy – aby poprawnie odczytać oznaczenie siłownika SPJ należy zwrócić uwagę na 2 rzeczy wchodzące w skład oznaczenia konkretnego modelu:

 • Oznaczony literami model siłownika (tj. DARL, HARL lub QARL)
 • Oznaczony cyframi wariant siłownika (np. 2412, 2418, 1212, 1218 itp.)

 DARL, HARL, QARL – oznaczenia modelu siłownika SPJ

Seria siłowników Super Power Jack jest podzielona na 3 podstawowe modele które występują w różnych wariantach długości wysuwu i napięcia nominalnego. Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi siłownikami wynika głównie z wersji napięciowej, udźwigu i gabarytów produktu, co kwalifikuje zastosowania w jakich najczęściej są wykorzystywane. Celem odróżnienia poszczególnych modeli od siebie wprowadzono oznaczenia DARL, HARL oraz QARL (jak widać najbardziej istotna jest tu pierwsza litera znacząca).

Poniżej krótki opis poszczególnych modeli:

Model DARL/MINI

Jest to tzw. wersja mini siłownika Super Power Jack, charakteryzuje się niską prędkością wysuwu (około 3,6 mm/sek) i małym udźwigiem maksymalnym rzędu 1500N (150kg). Pomniejszone gabaryty tego siłownika sprawiają, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie potrzebna jest duża siła, a istotne są niewielkie gabaryty urządzenia. Model jest dostępny w wersji napięciowej 12V. Produkt często znajduje zastosowanie przy automatycznym otwieraniu drzwiczek/furtek kurników czy uchylaniu małych luków przewietrzających pomieszczenie.

harl-1218 harl-2418 mały siłownik

Model HARL

Standardowa i chyba najbardziej popularna i uniwersalna w zastosowaniu wersja SPJ, produkt charakteryzuje podwyższoną prędkością wysuwu w stosunku do wersji mini, która wynosi w tym przypadku około 7,5mm/sek oraz podwyższonym udźwigiem maksymalnym rzędu 3000N (300kg). Dzięki czemu model tego siłownika znajduje bardzo szerokie zastosowanie zaczynając od obsługi różnego rodzaju klap, uchylania okien wietrzących szklarnię po zastosowanie w tanich, budżetowych napędach do bram skrzydłowych. Z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie  model ten jest dostępny w 3 różnych wersjach napięciowych: 12V, 24V lub 36V.

 

harl-1218 harl-2418 warianty

Z uwagi na popularność tego produktu jest on również produktem najczęściej ze wszystkich podrabianym i wielokrotnie można się spotkać na rynku z jego łudząco podobnymi siłownikami imitującymi ten model, które pomimo znacznie niższej jakości niewiele różnią się ceną – warto mieć to na uwadze, przy wyborze dostawcy – tym bardziej, że w dosyć prosty sposób można to stwierdzić oglądając wnętrze siłownika – imitacje tego modelu mają plastikową podstawę montażową do której przytwierdzona jest kostka elektryczna (podobnie jak w wersji mini). Oryginalna wersja modelu HARL z naszej dystrybucji ma podstawę montażową wykonaną z metalu – różnicę łatwo zaobserwować na poniższym zdjęciu.

 

Model QARL

Przemysłowa wersja siłownika Super Power Jack. Wyróżnia go przede wszystkim masywna konstrukcja i relatywnie duży udźwig maksymalny do 4500N (450kg). Produkt ten często znajduje zastosowanie przy obracaniu kolektorów słonecznych, większych paneli fotowoltaicznych czy w przemyśle, gdzie potrzebna jest duża siła i stabilność układu napędowego.

 

harl-1218 harl-2418 i qarl

Porównanie parametrów nominalnych poszczególnych modeli:

 

DARLHARLQARL
Prędkość nominalna~5,5mm/sek~7,5mm/sek~4,5mm/sek
Udźwig max.*1500N (150kg)3000N (300kg)4500N (450kg)

*Nie należy obciążać siłownika siłami wyższymi niż jego udźwig maksymalny.

 

 

Warto zaznaczyć, że z uwagi na duże podobieństwo wizualne przy składaniu zamówienia nie należy się kierować tylko zdjęciami produktu, a oznaczeniami modelu. Wszystkie z wyżej wymienionych modeli są do siebie bardzo podobne, co widać nawet przyglądając się wyżej zamieszczonym zdjęciom – różnią się głównie gabarytem i wagą, odróżnienie modelu po samym zdjeciu dla osobny nie majacej wcześniej większej styczności z poszczególnymi modelami tego produktu może być więc dość trudne i bywało przyczyną zamówienia niewłaściwego siłownika.

 Warianty siłowników Super Power Jack HARL, DARL i QARL

Poza modelem urządzenia kolejną istotną rzeczą jest jego wariant, w którym zakodowane są niejako jego podstawowe parametry tj. wersja napięciowa oraz długość wysuwu ramienia. To czterocyfrowe oznaczenie jest bardzo proste do rozszyfrowania: dwie pierwsze cyfry znaczące wariantu oznaczają napięcie znamionowe siłownika, dwie kolejne cyfry oznaczają długość wysuwu siłownika podaną w calach – np.:

HARL-2418 to siłownik na 24V z długością wysuwu 18 cali

HARL-1218 to siłownik na 12V z długością wysuwu 18 cali

HARL-1212 to siłownik na 12V z długością wysuwu 12 cali

HARL-1224 to siłownik na 12V z długością wysuwu 24 cali

 Napięcie znamionowe silnika, a prędkość wysuwu

Omawiając warianty siłowników – warto zaznaczyć czym jest napięcie znamionowe siłownika. Najprościej mówiąc jest to napięcie po podłączeniu którego siłownik będzie osiągał swoje parametry nominalne tj. prędkość wysuwu. Siłowników nie należy zasilać napięciem wyższym niż znamionowe gdyż powoduje to znaczny wzrost wydzielanej przez silnik mocy i prowadzi do przegrzewania i przeciążania siłownika, a w konsekwencji jego szybkiego uszkodzenia.

Napięcie znamionowe siłownika Super Power Jack jest zawsze podawane jako konkretna wartość 12, 24 lub 36V – nigdy jako zakres napięć.

Warto mieć na uwadze! Jeśli sprzedawca podaje napięcie nominalne jednego z wyżej omawianych wariantów siłowników jako zakres napięć np. 12-24V i sugeruje przy tym prędkość 10mm/sek lub wyższą – z uwagi na powyższe należałoby się głębiej zastanowić czy parametry takie są prawdziwe. Po zakupie siłownika u takiego sprzedawcy pewnie okaże się, że jest to siłownik 12-voltowy a podawana prędkość jest osiągana po zasilaniu siłownika 24 voltami (czyli napięciem 2x wyższym niż dopuszczalne dla tego modelu). Tego typu nadużyć dopuszczają się nieuczciwi sprzedawcy handlującymi budżetowymi zestawami do bram skrzydłowych oferując najczęściej popularną centralę (np. HB5) zasilającą siłowniki napięciem 24V i dołączając do niej siłowniki na 12V dzięki czemu przeciążane siłowniki działają szybciej, a ich prędkość lepiej wygląda w ofercie – jest zbliżona do  napędów klasy premium. Sprzedawcy tacy jednak zapominają dodać, że taki zestaw nie posłuży za długo i będzie wysoce awaryjny.

W niektórych specyficznych przypadkach zachodzi potrzeba obniżenia prędkości wysuwu siłownika. Wiedząc, że po podłączeniu napięcia nominalnego do siłownika będzie się on wysuwał z określoną dla danego modelu prędkością nasuwa się wtedy pytanie – czy można zasilać siłownik napięciem niższym niż znamionowe celem obniżenia jego prędkości. Upraszczając sprawę można odpowiedzieć – tak, jest to dopuszczalne. Podłączenie dla przykładu napięcia 9V do siłownika 12V spowoduje spadek jego prędkości. Niemniej jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem regulacji prędkości jest zastosowanie regulatora obrotów silnika prądu stałego wykorzystującego technikę PWM do regulacji prędkości. Regulatory tego typu to niedrogie urządzenia, które poprzez modulację napięcia nominalnego zapewniają zdecydowanie lepsze możliwości regulacji prędkości niż regulacja napięcia.

 Długość siłownika a wartość wysuwu nominalnego

Poszczególne modele siłowników są produkowane z różnymi długościami ramion, zapewniającymi różne wartości wysuwu. Wartość wysuwu nominalnego siłownika ma bezpośredni wpływ na jego gabaryty – im dłuższy wysuw nominalny siłownika, tym większy jego gabaryt. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wartość wysuwu można ograniczyć siłownikowi poprzez odpowiednią regulację wyłączników krańcowych. Tak więc siłownik o wysuwie 18cali (46cm) może się wysuwać tak jak siłownik 6-calowy tylko 15cm, ale jego gabaryt będzie zdecydowanie większy (wymiar siłownika 18-calowego w stanie złożonym wynosi około 70cm, wymiar siłownika 6-calowego w stanie złożonym wynosi około 40cm).

Analizując nazewnictwo poszczególnych wariantów siłowników można zauważyć, że są one produkowane tylko w określonych dla danego modelu wersjach:

 

Model DARL (mini):

 • 6-cali (15cm wysuwu)
 • 8-cali (20cm wysuwu)
 • 10-cali (25cm wysuwu)

Model HARL:

 • 6-cali (15cm wysuwu)
 • 8-cali (20cm wysuwu)
 • 10-cali (25cm wysuwu)
 • 12-cali (30cm wysuwu)
 • 18-cali (46cm wysuwu)
 • 24-cali (61cm wysuwu)

Model QARL:

 • 18-cali (46cm wysuwu)
 • 36-cali (61cm wysuwu)

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego dla siebie siłownika warto dobrze zapoznać się z jego wymiarami zewnętrznymi. Plik określający wymiary poszczególnych modeli siłowników można pobrać tutaj. Wymiary podane w pliku dotyczą zawsze siłownika w stanie złożonym (z wsuniętym tłokiem).

 

Mamy nadzieję, ze powyższy artykuł rozwiał wątpliwości dotyczące oznaczeń i właściwości poszczególnych wariantów siłowników Super Power Jack. Gdyby jednak nie wszystko było jasne – jak zawsze zapraszamy do kontaktu mailowego.