Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Jak zamontować siłownik do bramy skrzydłowej?

Jak poprawnie zamontować siłowniki do bramy?

Automatyka bramowa potrafi wielce ułatwić życie temu, kto ją ma zainstalowaną na swojej bramie. Ale przy nieprawidłowym montażu potrafi je też wielce skomplikować.
Oczywiście dobór i montaż automatu można komuś zlecić i tym samym przesunąć odpowiedzialność z siebie na kogoś innego. Jednak można też dobrze zrobić wszystko samodzielnie, co da wymierne oszczędności ale także ogromną satysfakcję z wykonanego zadania.
Jak się okazuje w praktyce, dobór sprzętu do bramy i jego montaż nie jest wcale taki trudny, jakby się mogło wydawać. Staramy się dzielić wiedzą w tym zakresie i ułatwiać ludziom zmierzenie się ze skomplikowanymi dla nich zagadnieniami.

Na temat doboru siłowników do bramy możesz na przykład przeczytać tutaj lub obejrzeć na naszym kanale YT.
A w kwestii doboru punktów mocowania siłownika na bramie udostępniamy wyśmienite narzędzie, które wszystko liczy za Ciebie – nasz kalkulator dostępny jest tutaj.
Ten artykuł jednak pójdzie nieco dalej. Wytłumaczę Ci w nim, jak zamontować siłowniki na twojej bramie tak, żeby pracowały poprawnie i możliwie jak najdłużej bezawaryjnie.
Przedstawię w nim 3 przypadki, a Ty sam wybierzesz odpowiedni dla siebie.

Ale zanim do nich przejdę, to najpierw…

Ogólne zasady postępowania podczas montażu.

Podczas  montażu mechanicznego siłowników na bramie skrzydłowej w każdym przypadku lista czynności wygląda właściwie identycznie:

  • Oczywiście zacznij od instrukcji :) Ja wiem, że raczej nie lubimy czytać, ale z drugiej strony instrukcja do automatu to nie jest opasłe tomisko jakiejś encyklopedii, tylko kilka stron tekstu z rysunkami. Zajrzyj do niej, a na pewno unikniesz wielu komplikacji podczas montażu i kosztownego uszkodzenia sprzętu w przypadku montażu niezgodnego z instrukcją.
  • Przygotuj narzędzia. W większości wypadków wystarczą podstawowe narzędzia, które w swoim warsztacie ma raczej każdy majsterkowicz: wiertarka (z udarem, jeśli będziesz wiercić w murowanym słupku lub ścianie), kilka kluczy, kombinerki, śrubokręty… Narzędzia nie muszą być za „miliony monet” i z najwyższej półki, ale koniecznie muszą być w dobrym stanie, aby nie zagrażały twojemu bezpieczeństwu (BHB zawsze na propsie ;) )
  • Zmierz bramę i słupek. Chodzi zwłaszcza o wszystkie niezbędne wymiary, które trzeba wprowadzić do naszego kalkulatora.
  • Zmierz lub odczytaj z instrukcji siłownika wymiary złożonego i rozłożonego siłownika. Jeśli siłownik nie może wysuwać lub chować się do końca gwintu na śrubie napędowej, koniecznie to uwzględnij.
  • Wprowadź wszystkie wymiary do kalkulatora i zapisz wyniki.
  • Przygotuj mocowania na słupek. Może być konieczne już zawczasu skręcenie ich tak, aby utrzymać niektóre wymiary określone przez nasz kalkulator.
  • Przymierz mocowania na słupku i wyznacz otwory montażowe tak, aby zachować wymiary wyznaczone kalkulatorem. Jeśli będziesz przykręcać mocowania do słupka – wywierć otwory. Następnie przykręć mocowania na słupku (lub przyspawaj, jeśli wybrałeś właśnie taką technikę mocowania uchwytów).
  • Wyznacz miejsce mocowania uchwytu na skrzydle bramy zgodnie z wyliczeniami kalkulatora. Przytwierdź uchwyt na skrzydle bramy.
  • Gdy już masz gotowe uchwyty na słupku i skrzydle, możesz założyć na nich siłownik.
  • Wykonaj ruch testowy bramą z zamontowanym siłownikiem. Skontrolujesz w ten sposób poprawność montażu. Prawidłowo zamontowany siłownik pozwoli na otwarcie bramy na taki kąt, jaki wprowadziłeś w kalkulatorze. Jeśli gdzieś nie zachowałeś wymiarów zgodnych z wyliczeniami kalkulatora, może się okazać, że trzeba będzie coś poprawić w usytuowaniu mocowań. Jeśli tak będzie, nie bagatelizuj tego i od razu wprowadź odpowiednie zmiany. Wydłuży to znacznie żywotność twojego siłownika.

A  teraz przyjrzyjmy się trzem obiecanym przeze mnie przypadkom :)

Brama na wąskich słupkach otwierana do wnętrza posesji.

Zaczynam od tego, ponieważ według informacji, które posiadamy, to najczęściej występujący przypadek.
Spójrz na poniższy schemat. Kalkulator poprosi Cię o wprowadzenie kilku wymiarów, które są oznaczone na tym rysunku:

jak zamontować siłowniki do bramy kalkulator


Wprowadź odpowiednie wymiary, zrób to jak najdokładniej, a następnie przytwierdź mocowania na słupku i skrzydle według wyników zwróconych przez kalkulator.
Załóż na mocowaniach siłownik i wykonaj ruch testowy bramą. Jeśli brama osiągnęła założony kąt otwarcia, to wszystko jest w porządku – operacja się udała! :)
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda to w praktyce, obejrzyj nasz filmik instruktażowy dotyczący montażu siłownika na wąskim słupku przy bramie otwieranej do środka posesji:

Brama na szerokich słupkach otwierana do wnętrza posesji.

To drugi co do częstotliwości występowania przypadek. Schemat układu będzie identyczny jak w poprzednim przypadku, więc nie będę go tu powtarzał.
Zgodnie z przedstawioną wcześniej procedurą zmierz wszystkie odległości i wymiary, o które dopomina się kalkulator, wprowadź je do formularza i odczytaj wyniki.
Zamontuj mocowania na słupku dbając o zachowanie odpowiednich wymiarów. Przytwierdzając mocowanie do (najczęściej murowanego) słupka zadbaj o to, żeby było to zrobione solidnie – użyj odpowiednich kotew do muru/betonu. Po zamontowaniu uchwytów na słupku i skrzydle wykonaj ruch testowy i sprawdź, czy brama osiąga założony kąt otwarcia. Gdy jest OK, masz skończoną robotę :)

Ale jeśli chcesz obejrzeć cały proces, zerknij tu :)

Brama otwierana na zewnątrz posesji (słupek szeroki i wąski).

Kalkulator montażowy brama otwierana na zewnątrz posesji

To najmniej liczna grupa przypadków, dlatego znajduje się na samym końcu. Tym razem schemat układu się zmieni i będzie wyglądać tak, jak poniżej:

Jak w każdym z poprzednio omówionych przykładów, tak i tym razem musisz zdjąć z bramy wymiary, o które prosi formularz kalkulatora. Następnie wprowadź je do niego i odczytaj wynik.Mocując uchwyty na słupku zwróć uwagę, że punkt usytuowania sworznia siłownika na słupku musi się znajdować w świetle bramy, aby siłownik był w stanie wypchnąć  ją na zewnątrz. Zatem wymusza to inne ułożenie mocowania na słupku niż w wypadku otwierania bramy do środka posesji. W taki wypadku zmniejszy się nieco szerokość przejazdu w bramie. I znowu: przykręć mocowania na skrzydle i słupku, załóż na nich siłownik, a potem sprawdź, czy brama otwiera się na założony kąt. Jeśli wszystko jest OK, możesz wypić zasłużone, dobre i nietuzinkowe kraftowe zimne piwko :)

Dla omawianego przypadku również mamy nagrany filmik instruktażowy :)

Na koniec pozostaje tylko zająć się centralą np. ETM-DG2 w przypadku kiedy wybierzemy zestawy serii ETM.

Podsumowanie

Montaż siłowników na bramie tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowany. Ale w gruncie rzeczy nie musi tak być. Udostępniliśmy odpowiednie narzędzie, które sporo roboty w ustalaniu punktów mocowania robi za Ciebie – nie obawiaj się w niego korzystać :)

Jeśli tylko masz trochę „smykałki” do majsterkowania, posiadasz odpowiednie narzędzia i masz nieco wolnego czasu, to możesz się pokusić o samodzielny montaż siłowników na swojej bramie.

A gdy się uda – satysfakcja gwarantowana! :D

Zostań instalatorem Elektrobimu

instalator elektrobim współpraca blog

Jesteś „złotą rączką” i zainspirowaliśmy Cię do rozszerzenia twojej działalności o montaż siłowników? A może wykonałeś już kilka takich zleceń i tylko upewniłeś się, że wszystko robisz jak należy? Nie czekaj. Podejmij współpracę jako autoryzowany instalator marki Elektrobim.

Zobacz też:

samodzielne montowanie napędu do bramySamodzielny montaż napędu do bramy – Czy warto?

… i dlaczego tak? Zobacz wady i zalety samodzielnego montażu