Home / Blog / Zalety siłownika elektrycznego – Top 5 korzyści

Zalety siłownika elektrycznego – Top 5 korzyści

Największe zalety siłownika elektrycznego – Top 5 korzyści


Każdy z was kto miał styczność z mechaniką, automatyką czy elektryką, zapewne wie jaki jest podział napędów do sterowania ruchem liniowym. Jeśli jednak ktoś nie miał lub po prostu zapomniał to przypominamy, że są to siłowniki pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne lub elektrohydrauliczne. Mimo, iż technologie hydrauliczne i pneumatyczne są najbardziej popularnymi rodzajami napędów liniowych, elektryczne siłowniki liniowe nie pozostają daleko w tyle, a wszystko to dzięki atutom, o których dziś będzie mowa.
Poniżej znajduje się 5 największych korzyści wynikających z używania elektrycznego siłownika liniowego. Być może wyjaśnia to, dlaczego większość inżynierów jest bardziej zwrócona w stronę tego typu technologii.

1. Prostota utrzymania siłownika

Siłowniki elektryczne stały się niemal bezobsługowe. Są znacznie mniej skomplikowane niż ich odpowiedniki pneumatyczne i hydrauliczne. Zwykle składają się z silnika, przekładni i śruby co czyni je łatwiejszymi do utrzymania. Bywa, że wymagają one tylko odrobinę smaru. W systemach hydraulicznych, płyn musi być sprawdzany i ewentualnie dodany lub zmieniany regularnie, aby zapewnić prawidłowe działanie i zapobiec zanieczyszczeniu. Co więcej, wiele sekcji (np. osi) może być sterowane przez jeden układ hydrauliczny, a więc na pozór niewielki problem może potencjalnie wpływać na unieruchomienie wielu czynności systemu. Siłowniki elektryczne są łatwiejsze do rozwiązywania problemów chociażby ze względu na ich autonomiczność i brak ścisłego związku z całym systemem sterowania.

 

zalety siłownika elektrycznego prostota

 

2. Niska cena

Niskie koszty utrzymania przekładają się na obniżenie kosztów eksploatacji. Istnieją dwa główne czynniki, które należy rozważyć, jeżeli chodzi o cenę: zakup i eksploatacja. Zazwyczaj w technice są one odwrotnie proporcjonalne tzn. jeśli coś jest tańsze w zakupie, to zazwyczaj później okazuje się droższe w eksploatacji i odwrotnie. Jednak w przypadku siłowników elektrycznych oba te koszty są niskie w porównaniu do alternatyw hydraulicznych czy pneumatycznych. Ogólną zasadą jest, że system hydrauliczny pracujący na jednej, dwóch lub trzech osiach, może być zastąpiony równoważnym elektromechanicznym za mniejsze pieniądze. Drugim czynnikiem jest to, że w porównaniu z układami hydraulicznymi ruch liniowy na bazie siłowników elektrycznych jest mniej kosztowny w obsłudze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wykonują pracę tylko, gdy są w ruchu. Systemy pneumatyczne wymagają ruchu powietrza, nawet gdy nie pracują, więc w zasadzie jest to marnowanie energii. Stąd szacuje się, że alternatywa siłownika elektrycznego może zaoferować nawet do 90 procent oszczędności.
Przekonanie, że siłowniki elektryczne mogą kosztować więcej niż konkurencyjne technologie jest mylne. To nie prawda, ponieważ nierzadko pracują dłużej i dają oszczędności, które zwracają się z perspektywy całego życia. Inwestycja w nie okazuję się być ekonomiczna.

 

Zalety siłownika elektrycznego niska cena

 

3. Bezpieczeństwo

Siłowniki hydrauliczne i pneumatyczne są podatne na nieszczelności i pęknięcia, a systemy elektromechaniczne nie. Jest to z pewnością duża zaleta, która dotyczy zdrowia i bezpieczeństwa nie wspominając o ewentualnych kosztach naprawy zwykłych usterek związanych z tymi technologiami. Siłowniki elektryczne nie mają tych problemów.

 

Zalety siłownika elektrycznego bezpieczeństwo

 

4. Ekologia

W przeciwieństwie do pneumatyki i hydrauliki, siłowniki elektryczne liniowe działają dzięki energii elektrycznej, czyli technologii czystego przesyłu. Ze względu na nią występuje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia produktu, które jest korzystne w wielu gałęziach przemysłu, takich jak w farmaceutyka, przemysł spożywczy, wodny i medyczny. Zwiększona wydajność i czyste korzyści technologii przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko.
Napędy elektryczne działają także o wiele ciszej niż hydrauliczne i pneumatyczne zapewniając bezpieczniejsze i bardziej przyjemne środowisko pracy. W rzeczywistości, wytyczne bezpieczeństwa i ochrony zdrowia twierdzą, że maszyny powinny pracować na maksymalnie 85 decybeli w odległości 1 m, technologia ta z pewnością spełnia ten wymóg.

 

Zalety siłownika elektrycznego ekologia

 

5. Mniej skomplikowana konstrukcja i łatwy montaż

Ten ostatni walor jest chyba najważniejszy. Elektryczne siłowniki liniowe mają nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu są łatwiejsze do zintegrowania z różnymi zastosowaniami. Technologia ta, łatwo harmonizuje się z innymi systemami i urządzeniami.

Zalety siłownika elektrycznego mało skomplikowane

Nasze siłowniki elektryczne w ofercie:

Siłownik elektryczny na napięcie : Siłowniki 12V | Siłowniki 24V | Siłowniki 36V

 

Podobne tematy na blogu:

 

Siłownik liniowy elektryczny: zastosowanie, działanie, budowaSiłownik liniowy elektryczny: zastosowanie, działanie, budowa

W tym wpisie dowiesz się wielu przydanych rzeczy o elektrycznych siłownikach liniowych m.in. jak działają, jak są zbudowane oraz gdzie można je stosować.
Przeczytaj artykuł na blogu →

 

Jaki automat lub naped do bramy - 6 przydatnych odpowiedziJaki wybrać automat lub napęd do bramy?

Praktyczny poradnik napisany na bazie doświadczeń naszych klientów. Dowiesz się w nim na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu automatu dla Twojej bramy. Przeczytaj artykuł na blogu →