Home / Blog / Tani czy drogi napęd do bramy? Co wybrać?

Tani czy drogi napęd do bramy? Co wybrać?

Napęd do bramy, który spełni moje oczekiwania.

Myślę, że każdy zgodzi się z tezą, że automatyka wjazdowa niewątpliwie ułatwia nam życie. Głównie dlatego, że  nie musimy się fatygować, aby wysiąść z auta kiedy wracamy z pracy. Nie, żeby to było jakieś specjalnie ciężkie zajęcie, bo odrobina ruchu jest zawsze na plus. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie często siedzimy po 8 godzin w pracy… Jednak wychodzenie w ulewę, w upał (kiedy mamy włączona klimatyzację) lub w zimę nie jest zbyt komfortowe. Nie jest to też odpowiednie dla naszego zdrowia. Czasami też nam się po prostu nie chce, bo mieliśmy ciężki dzień i chcemy wrócić do domu i odpocząć. Myśląc o tych korzyściach zaczynamy już przy wyborze automatu. I tu pojawia się pewne pytanie: Czego my tak naprawdę potrzebujemy? Jedni patrzą na cenę, drudzy na jakość, inni na funkcje jakie oferuje sprzęt. Dziś omówimy różnicę między tanim i drogim sprzętem porównując ich budowę i funkcję. Wszystko to aby nie kupić kota w worku. 🙂

Tanie napędy do bram

tani budżetowy napęd do bramy

Umówmy się, że mając niewielki budżet (mam na myśli kwoty do 500 zł) nie da się zaopatrzyć w sprzęt wysokiej jakości. Zastanówmy się na czym nam najpierw zależy. Tanie automaty do bramy można zastosować w rzadko uczęszczanych miejscach, jak działka czy domek letniskowy, gdzie wybieramy się raz w miesiącu. Sprzęty te najczęściej posiadają zwykłe, budżetowe siłowniki mające dać namiastkę komfortu automatyki i proste sterowanie. Siłowniki elektryczne z tych zestawów posiadają najczęściej plastikowe tryby, są głośne i wolne. Nie są też najłatwiejsze w montażu, więc trzeba troszkę przy nich posiedzieć. Dlatego wydając 400 czy 500 zł na napęd nie ma co się spodziewać cichej i szybkiej pracy. Jeśli więc za pół roku będziesz wymieniał bramę i potrzebny Ci na ten czas automat lub chciałbyś zautomatyzować bramę na działce – tani napęd wystarczy.  A co przypadku gdy szukasz sprawnego silnika do bramy wjazdowej, z której korzystasz codziennie? Radzimy aby dołożyć kilkaset złotych i wybrać lepszy zestaw.

Zalety:

 • niska cena
 • tanie części zamienne

Wady:

 • niska jakość
 • niska kultura pracy
 • często ciężki montaż
 • niewielka funkcjonalność
 • długi czas otwierania
 • zawodność

Droższe napędy do bram

solidny napęd do bramy

Jeśli posiadamy kwotę z przedziału 900 do 2000 złotych możemy zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw automatyki do bramy. Na początku cenna uwaga: Jeśli coś jest droższe nie zawsze musi być lepsze. Trzeba się liczyć, że  znaczek znanej firmy często też swoje kosztuje  i to niemało. Może się wiec okazać, że za sprzęt, który mógłby kosztować 1000 zł zapłacimy 1800 zł. Dobrej jakości napęd powinien posiadać metalowe tryby w przekładni, bezobsługowe silniki oraz być łatwy w instalacji i programowaniu. O bardzo dobrej kulturze pracy nie trzeba wspominać. Warto zwrócić także uwagę na funkcjonalność, ale nie dajmy się zaślepić nadmiarem funkcji, które użyjemy może raz czy dwa.  Zastanówmy się na początku z czego tak na prawdę, będziemy korzystać? Czy przypadkiem ta funkcja nie jest zbędna? Dla przykładu funkcja miękkiego startu/stopu jest koniecznością jeśli potrzebujemy bramy, która pracuje nienagannie. Tak samo funkcje zabezpieczające przed kolizją, bo oczywiście chodzi o nasze bezpieczeństwo. Z kolei automat, który będziemy mogli otworzyć telefonem lub za pomocą geolokalizacji to fajna sprawa jednak nie każdy potrzebuje takich rozwiązań.

Zalety

 • wysoka jakość i niezawodność
 • wysoka kultura pracy
 • metalowe tryby w przekładniach
 • szybki czas otwierania
 • pewny start każdego dnia
 • sprawdza się przy częstym użytkowaniu

Wady

 • często wyższe ceny ze względu na znaną markę
 • w wielu przypadkach brak możliwości samodzielnego montażu z zachowaniem gwarancji

Tani czy drogi napęd do bramy?

Gdybyście zapytali mnie jaki napęd wybrać to oczywiście powiedział bym to co w pierwszym akapicie tzn „Czego tak naprawdę potrzebujemy?”.  Budżetowy zestaw? Nie liczmy, że dostaniemy Mercedesa w cenie Fiata. Ja wychodzę z założenia, że przy wyborze napędu trzeba kierować się najlepszą relacją jakości do ceny. Wybieramy też sprawdzone i pewne napędy. Jeśli mamy 600 zł do wydania i chcemy coś dobrego to odpuśćmy sobie na miesiąc czy dwa i wybierzmy pewne i niezawodne napędy jak seria ETM czy KSE. Tu też ciekawy life hack, gdyż napędy marki Elektrobim zamontujemy samodzielnie i zachowamy gwarancję. Wystarczy tylko trochę zdolności manualnych oraz przeczytanie i podążanie za tym co jest napisane w instrukcji. Wybieramy tym samym dobre i sprawdzone automaty do bram, ale nie dopłacamy kilkuset złotych do montażu.

Zobacz też:

Jak sterować kilkoma napędami jednym pilotem?

Nadmiar pilotów do bram? Jest na to sposób. Nie męcz się  i steruj napędami z jednego pilota.