Samodzielny montaż napędu do bramy – Czy warto?

Czy mogę samodzielnie zamontować napęd?

Dawniej istniało wiele zawodów, o których dzisiaj już rzadko się słyszy: druciarz, pucybut czy smolarz. Duża część z nich straciła rację bytu ponieważ w dobie intensywnego rozwoju ludzie z coraz większa ilością spraw potrafią poradzić sobie sami. Z pomocą często przychodzi nam też internet, który pomaga w wielu sytuacjach. Kiedy napędy do bram debiutowały, montaż w większości przypadków odbywał się za pośrednictwem autoryzowanych serwisów. Dziś pojawiły się firmy, które dopuszczają samodzielny montaż, a i podejście tych starszych film się zmieniło. W internecie pojawiło się mnóstwo informacji na temat montażu m.in. na co zwracać uwagę, czego nie robić, co skutkuje mniejszą ilością błędów jaką może popełnić amator automatyki podczas montażu napędu. Oczywiście w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie aby napęd samemu zamontować. Natomiast niektórych przypadkach jest to równoznaczne z utratą gwarancji. Także to, czy możemy zamontować napęd do bramy zależy wyłącznie od producenta oraz od tego czy chcemy zachować gwarancję.

samodzielny montaż napędu narzędzia

Samodzielny montaż napędu – wady i zalety

Wypadałoby przejść do kwestii samego montażu napędu. Montaż na zlecenie to kwoty rzędu od 400 zł w górę, także opcja samodzielnego montażu wygląda kusząco. Jednak czy jest tu jakiś haczyk?
Tu również kwestia zależy od miejsca, gdzie kupimy napęd. Jeśli jest to zwykły sklep, handlujący czym popadnie, to ciężko liczyć tam na jakiekolwiek wsparcie techniczne w przypadku problemu. Jednak są branżowe firmy, które samodzielną instalację napędu bramowego akceptują i posiadają wsparcie techniczne dla użytkownika. W razie problemów technicy pomogą rozwiązać problem. Dobrze więc znaleźć takiego sprzedawcę zanim zdecydujemy się na montować samemu. Jeśli bierzemy się za montaż automatu to dobrze mieć jakieś drobne doświadczenie z mechaniką i elektryką. Musimy też być skrupulatni. To nie miejsce dla samców alfa, którzy uważają, że instrukcji nie trzeba czytać. Montaż napędu wbrew zapisom w instrukcji może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, utraty gwarancji oraz może zagrażać użytkownikom sprzętu. Jeśli chcemy, aby sprzęt nigdy nas nie zawiódł to przyłóżmy się do montażu, nie róbmy niczego na okno i nie śpieszmy się. Jeśli brak Ci czasu, precyzji lub nie czujesz się na siłach lepiej zleć montaż fachowcom. Jednak jeśli podejmiesz wyzwanie i zrobisz wszystko jak należy możesz być dumny z efektów swojej pracy.

Zalety

  • Oszczędność pieniędzy
  • Możliwość nauczenia się czegoś nowego
  • Możliwość poczucia dumy z wykonanej pracy samodzielnie
  • Elastyczność w kwestii terminu montażu – montujesz kiedy masz czas
  • Pomoc techniczna w przypadku firm z wsparciem do samodzielnego montażu

Wady

  • Ryzyko uszkodzenia sprzętu z braku doświadczenia
  • Możliwość utraty gwarancji jeśli nie stosujemy się do zaleceń
  • Konieczność poświęcenia czasu na montaż

Podsumowanie

Reasumując sytuacja przedstawia się następująco: Jeśli dalej nie wiesz czy samodzielny montaż napędu sprawdzi się u Ciebie to mam prostą radę. Potrzebna Ci będzie: kartka papieru, ołówek i chwila namysłu. Wypisz swoje priorytety, obawy, zalety i wady. Zobacz co przeważa i wybierz. Jeśli lubisz pomajsterkować, masz trochę czasu, nie straszne Ci instrukcje to zapewne dasz sobie radę. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, bo nie masz czasu, nie idzie Ci z precyzją lub nie masz szwagra do pomocy to zapłać i zleć komuś montaż. Mam nadzieję, że pomogłem. Jeśli zastanawiacie się jaki napęd do bramy zamontować zapraszamy do kontaktu to na pewno coś doradzimy.

Zobacz też:

Jaki napęd do bramy wybrać? Przydatne wskazówki

Zanim kupisz napęd, sprawdź na co zwracać uwagę aby później nie żałować zakupu.