Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Pilot zdalnego sterowania – zastosowania, rodzaje, historia

Historia pilotów zadalnego sterowania zenith

Pilot zdalnego sterowania, patrząc przez pryzmat historii istnienia człowieka, jest w naszym społeczeństwie od niedawna. Mimo tego ciężko przecenić jego zalety i rolę jaką pełni w naszym codziennym życiu. Może zrobić za nas na prawdę wiele: od zmiany kanału w telewizorze, przez regulację intensywności oświetlenia w salonie, aż po otwieranie bram garażowych czy też wjazdowych.

Pilot zdalnego sterowania zastosowania rodzaje historia

Historia pilotów zdalnego sterowania w pigułce

Jak to wszystko się zaczęło?

Początki zdalnego sterowania możemy datować na rok 1903, kiedy to Leonardo Torres-Quevedo zademonstrował „Telekino”. Była to zdalnie sterowana łódź!

Jednak dopiero w latach 30. i 40. XX wieku technologia zdalnego sterowania znacznie zyskała na znaczeniu. Radzieccy naukowcy eksperymentowali z falami radiowymi do kontroli pojazdów i urządzeń, podczas gdy Niemcy opracowali „Goliath” – zdalnie sterowane pojazdy służące do transportu ładunków wybuchowych.

Natomiast w latach 50. XX wieku pojawiły się pierwsze piloty do telewizorów, co zapoczątkowało erę zdalnego sterowania w domach. Zenith wypuścił „Lazy Bones”. Dziś ciężko sobie to wyobrazić, ale były to piloty przewodowe. Zaraz po nich na rynek weszły piloty przewodowe „Flash-Matic” „. Wkorzystywały one światło do sterowania telewizorem, co było absolutną nowością w tamtych czasach.

A dalej poszło już z górki… :)

Pilot zdalnego sterowania zastosowania rodzaje historia klimatyzacja

Najpopularniejsze rodzaje pilotów dziś

1. Piloty IR (Infrarot)

Są najbardziej rozpowszechnionym typem pilotów. Wykorzystują światło podczerwone do komunikacji z urządzeniem. Trzeba je skierować bezpośrednio na odbiornik, ponieważ sygnał IR nie przenika przez ściany czy przeszkody.

2. Piloty RF (Radiofoniczne)

Te piloty działają na falach radiowych, co pozwala na sterowanie urządzeniami nawet bez bezpośredniej linii wzroku i z większych odległości. Mogą przenikać przez przeszkody, jak ściany, co jest przydatne w domowej automatyce.

3. Bluetooth Piloty

Wykorzystują technologię Bluetooth do łączenia się z urządzeniami, co zapewnia stabilne połączenie i umożliwia sterowanie z większej odległości niż piloty IR. Często używa się ich w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych i systemach głośnikowych.

4. Piloty Wi-Fi

Umożliwiają kontrolę urządzeń poprzez sieć Wi-Fi. Oznacza to, że można nimi zarządzać z dowolnego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu. Idealne do inteligentnego domu, pozwalają na sterowanie wieloma funkcjami domu za pomocą jednego urządzenia.

Pilot do bramy jak działają piloty zdalnego sterowania historia

A jak działają piloty do automatyki bramowej?

Pilot zdalnego sterowania wysyła sygnał radiowy, gdy naciśniesz przycisk. Ten sygnał jest transmitowany na określonej częstotliwości, zwykle w zakresie od 300 MHz do 868 MHz, w zależności od modelu i producenta.

Trzeba pamiętać, że każdy producent pilotów ma unikalny system kodowania. Czasami może nam się wydawać, że wystarczy, że pilot będzie wyglądał tak samo, jak ten poprzedni żeby można było zaprogramować go do napędu. Niestety okazuje się później, że albo nie ma takiej możliwości albo uda się, ale napęd zacznie nam wariować (np. sam się otwierać). Dlatego należy zawsze używać oryginalnych pilotów.

Kod w pilocie może być stały (tzw. kod stały) lub zmieniać się za każdym razem, gdy pilot jest używany (tzw. kod zmienny lub rolling code). Kod zmienny bywa uważany za bezpieczniejszy, ponieważ utrudnia nieautoryzowane przechwycenie i klonowanie sygnału.

Odbiornik zainstalowany w mechanizmie bramy jest zaprogramowany, aby rozpoznawać sygnał radiowy z pilota. Gdy odbierze sygnał z odpowiednim kodem, aktywuje mechanizm napędu bram. Po odebraniu sygnału przez odbiornik, napęd bramy zostaje uruchomiony. Może to oznaczać otwieranie, zamykanie, zatrzymanie lub zmianę kierunku ruchu bramy, w zależności od modelu i konfiguracji systemu.

W naszej ofercie znajdziecie kilka różnych pilotów. Pamiętajcie żeby podczas zakupu upewnić się, że będzie kompatybilny z posiadanym napędem. W razie pytań chętnie pomożemy!

pilot zdalnego sterowania z klapką
pilot zdalnego sterownia napędu bramy