Home / Blog / Pilot zdalnego sterowania – zastosowania, rodzaje, historia

Pilot zdalnego sterowania – zastosowania, rodzaje, historia

Pilot zdalnego sterowania, patrząc z punktu historii istnienia człowieka, jest w naszym społeczeństwie od niedawna. Mimo to dostrzegamy jego działanie praktycznie w każdym aspekcie naszego życia – jazda samochodem, otwieranie każdego rodzaju bramy automatycznej. Jeśli wykonujecie jedną z tych  czynności, to świadomie, bądź nie, używacie zdalnego sterowania. Dodatkowo powiedzenie, iż  zdalne sterowanie to tylko Smart Dom jest nie do końca prawdziwe. To jak powiedzieć żonie, że idziecie na mecz do Andrzeja, a oprócz Andrzeja będą tam jeszcze  trzy koleżanki, ale żona tego nie wie. W jednym i drugim przypadku prawda, lecz nie do końca.

Jakie piloty zdalnego sterowana rozróżniamy?

  • Podczerwone – Działają one dzięki diodzie LED zamontowanej w pilocie której zadaniem jest emitowanie fal podczerwonych
  • Radiowe – Działają one dzięki zamontowanemu nadajnikowi radiowemu o częstotliwości 433 MHz oraz 868,35 MHz
  • Ultradźwiękowe- technologia stosowana do lat 80, obecnie wraca do łask, działają one na zasadzie emitera dźwięków o tak wysokiej częstotliwości że człowiek ich nie słyszy

Historia pilotów zdalnego sterowania

No bo jak one w sumie powstały? Co było powodem? Oczywiście jak większość technologii – dla wojska. Pierwsze piloty zdalnego sterowania były wykorzystywane w  latach 30 XX w. Wymyślili je radzieccy naukowcy, działały one na zasadzie fal radiowych. Jednakże to nie jedyne rozwiązanie jakie można znaleźć w książkach od historii. Niemieccy żołnierze wykorzystywali piloty podłączone przewodem do tzw. „Goliathów” czyli lekkich nosicieli ładunków wybuchowych. Po wojnie wynalazcy zaczęli stosować pilot zdalnego sterowania do różnorakich urządzeń mających pomóc w życiu codziennym w tym do napędów bram.

Pilot jako idealne rozwiązanie

Obecnie prawie wszystkie urządzenia mają w zestawie pilot, powoduje to kolejny problem którym nie jest już różnorodność technologii, a jej ilość. Toniemy w pilotach, marnujemy czas na szukanie tego jednego konkretnego.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest pilot uniwersalny, sterowany za pomocą szeroko dostępnej sieci internetowej, pozwala on na zamknięcie wszystkich pilotów w jednej aplikacji. Jedno kliknięcie, a światła w domu gasną, drugie – telewizor się wyłączą, trzecie – brama garażowa się otwiera. Dzięki temu zaoszczędzimy masę czasu który marnujemy na niepotrzebne nam czynności, dodatkowo dbając o środowisko. Koniec z ciągłym dokupywaniem baterii! Proponujemy rozwiązanie Smart-Bim, dzięki któremu zamkniesz wszystkie piloty w jednej aplikacji na telefon.  To właśnie nasz smartfon zmienia się w najnowocześniejszy i najlepszy pilot zdalnego sterowania. Wykorzystuje on technologie inter-network, dzięki której połączysz się ze swoim sterownikiem w każdym miejscu na świecie.

Nie ma nic prostszego, zainwestuj w siebie oraz środowisko.

 

Piloty zdalnego sterowania do napędów bram, sterowników światła oraz urządzeń 12/24v znajdziesz w naszej bogatej ofercie. 

pilot zdalnego sterowania z klapką pilot zdalnego sterownia napędu bramy