ETM-01 vs. ETM-02 – podobieństwa i różnice między napędami do bram skrzydłowych z rodziny ETM

Wstęp, czyli dlaczego trudno wybrać automat do bramy

Automat do bramy skrzydłowej – jego wybór bywa bardzo trudny i potrafi spędzić sen z powiek nieraz na długie tygodnie. Nic dziwnego, skoro tak wiele jest dostępnych różnych modeli, czasami na pierwszy rzut oka bardzo podobnych do siebie lub wręcz z pozoru identycznych.

W naszej ofercie mamy rodzinę napędów do bram skrzydłowych ETM. Dostępne są w niej modele ETM-01 Light, ETM-01 oraz ETM-02. Jednak nawet pomimo tego, że parametry tych automatów są opisane bardzo dokładnie, to dość często zdarzają się pytania o różnice i podobieństwa.

Wychodząc więc naprzeciw takim pytaniom od Was, popełniam niniejszy artykuł, aby zebrać wszystko w jednym miejscu i maksymalnie ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie: Czym zestawy ETM-01 Light, ETM-01 oraz ETM-02 różnią się między sobą i jakie są podobieństwa?

Na końcu tego artykułu znajdziesz też tabelkę, która jeszcze bardziej ułatwi Ci dobór odpowiedniego automatu.

Podobieństwa

Pisząc o podobieństwach pominę takie oczywistości, jak to, że wszystkie napędy ETM są przeznaczone do bram skrzydłowych albo, że każdy z nich ma w składzie fotokomórki i lampę sygnalizacyjną oraz 2 piloty 😊 Wymienię tylko najistotniejsze podobieństwa pomiędzy tymi napędami.

Centrala sterująca: Napędy serii ETM są zbudowane w oparciu o tą samą centralę ETM-DG2, będą zatem realizować dokładnie te same funkcje i będą działać w oparciu o ten sam algorytm.

Przekładnie w siłownikach: Mam tu na myśli materiały, z jakich są wykonane przekładnie we wszystkich siłownikach serii ETM. Ponieważ w założeniu miał to być sprzęt porządnej jakości, to w przekładniach zastosowano tryby metalowe zamiast kół zębatych z tworzywa (jak to ma miejsce w innych tańszych siłownikach).

Długości wysuwu siłowników: Mówiąc o podobieństwach w tym zakresie, mogę wziąć pod uwagę jedynie automaty ETM-01 Light oraz ETM-01, ponieważ w obu tych napędach siłowniki mają ten sam wysuw 30 cm i dokładnie takie same wymiary. Sprawia to, że właściwie można by je stosować zamiennie, ale jak się okaże, gdy zacznę opisywać różnice – nie zawsze będzie to możliwe.

Zastosowanie ze względu na rodzaj słupka: wszystkie napędy rodziny ETM można zastosować na wąskich metalowych słupkach. Nie wszystkie jednak nadają się do słupków szerszych, betonowych lub murowanych – ale o tym napiszę więcej, gdy będę mówił o różnicach.

Różnice

Gdyby chcieć wnikać w budowę siłowników w najdrobniejszym szczególe, to różnic można by wymienić o wiele więcej. Ale ponieważ nie ma to istotnego wpływu na wybór napędu, to ograniczę się tylko do tych najważniejszych różnic, bo to one właśnie określają, który automat do bramy skrzydłowej będzie odpowiedni.

Budowa siłowników: Siłowniki ETM-01 (w wersji Light lub zwykłej) mają identyczną budowę mechaniczną, wymiary i wysuw, a także przekładnie i silniki. Różnica polega na materiale użytym do budowy płaszcza zewnętrznego tych siłowników. A ponieważ przenosi on obciążenia w układzie skrzydło-siłownik-słupek, to ma to istotny wpływ na wytrzymałość i możliwości napędu. W siłownikach ETM-01 Light zbudowany jest on z aluminium, a w siłownikach ETM-01 jest zrobiony ze stali nierdzewnej. Ze względu na tą właśnie różnicę, siłowniki Light mogą być stosowane do mniejszych skrzydeł, niż siłowniki zwykłej serii ETM-01.

Siłowniki serii ETM-02 są zbudowane także w oparciu o stal nierdzewną, ale w odróżnieniu od siłowników serii ETM-01 część z silnikiem i przekładnią jest obudowana odlewem aluminiowym i jest nieco bardziej masywna.

Długość wysuwu: Siłowniki serii ETM-01 (Light i zwykłe) mają wysuw 30 cm. Seria ETM-02 charakteryzuje się dłuższym wysuwem, który wynosi 40 cm.

Zastosowanie ze względu na rodzaj słupka: O ile każdy napęd rodziny ETM można użyć na wąskich metalowych słupkach, o tyle do słupków szerokich, murowanych lub betonowych nadaje się tylko napęd ETM-02. Jest to związane właśnie z tym, że mają one dłuższy wysuw niż oba modele ETM-01.

Zastosowanie ze względu na wagę i długość skrzydła: Do skrzydeł o długości max 2m, można użyć każdego zestawu ETM. Do skrzydeł o długości większej niż 2 m nie nadaje się zestaw ETM-01 Light. Jeśli skrzydło przekracza 2,5 m długości zostaje do wyboru tylko napęd ETM-02.

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o wagę skrzydła. Do 150 kg nadaje się każdy napęd ETM. Przy skrzydłach o wadze od 150 do 200 kg można użyć napędu ETM-01 lub ETM-02. Natomiast przy skrzydłach przekraczających 200 kg wagi (ale nie więcej niż 350 kg) można użyć już tylko ETM-02.

Sposób rozblokowania siłownika na wypadek braku zasilania: Siłowniki ETM-01 (seria Light i zwykła) mają rozblokowanie mechaniczne polegające na tym, że końcówkę siłownika trzeba zdjąć z trzpienia na skrzydle bramy. W siłownikach ETM-02 nie trzeba zdejmować siłownika z żadnych mocowań, ponieważ posiadają one wbudowane w przekładni sprzęgło rozblokowywane specjalnym kluczykiem.

Konieczność stosowania odbojników zewnętrznych: Siłowniki ETM-01 (seria Light i zwykła) wymagają oodbojników ograniczających maksymalne wysunięcie siłowników, ponieważ konstrukcja siłowników serii ETM-01 nie jest przystosowana do tego, aby siłowniki wysuwały się maksymalnie do końca gwintu na śrubie napędowej – musi zawsze pozostać jakiś zapas.

Napęd ETM-02 pozbawiony jest tego ograniczenia, więc stosowanie odbojników zewnętrznych jest opcjonalne – jeśli z jakichś względów nie ma możliwości ich zamontowania, to napęd się nie zepsuje przy wykorzystaniu całego zakresu ruchu ramienia.

Podsumowanie

Wbrew pozorom wybrać odpowiedni automat do bramy skrzydłowej z rodziny ETM nie jest tak trudno. Powyższy opis podobieństw i różnic może pomóc w wyborze, ale myślę, że jeszcze bardziej ułatwi go poniższa tabelka.

Podczas wybierania automatu, kierując się parametrami skrzydła bramy dobrze jest pamiętać też o takiej ogólnej zasadzie, że zawsze warto trochę przewymiarować sprzęt, ponieważ może to tylko poprawić żywotność i komfort pracy automatu. Wiadomo, że dźwigając ciężką walizkę mniej się zmęczy jakiś wielki strongman, niż mały Kowalski 😉 Podobnie z automatyką bramową – warto kupić większy i mocniejszy automat niż potrzeba, ale przesadzać też nie zawsze jest sens.

Ponadto przy zakładaniu automatu szczególnie do dużych skrzydeł (zbliżających się wymiarami lub wagą do maksimum możliwości automatu) warto też zainstalować na bramie dodatkowy elektrozaczep spinający ze sobą skrzydła bramy na zamknięciu. To spowoduje, że np. podmuchy wiatru nie uszkodzą siłowników, starających się utrzymać skrzydła bramy w pozycji zamkniętej.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym niedługim artykule okażą się dla Ciebie przydatne i ułatwią Ci wybór odpowiedniego automatu z rodziny ETM do Twojej bramy skrzydłowej.

Udanego montażu! 😊