Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Automatyczna klapa do piwnicy lub na strych

Klapa do piwnicy lub na strychy na pilota

Witaj ponownie!

Zależy nam na tym żeby pomagać naszym Klientom dlatego nigdy nie pozostajemy obojętni na prośby o pomoc w doborze siłownika do klapy na strych lub do piwnicy. Ponieważ jest całkiem sporo telefonów w tej sprawie, postanowiłem napisać na ten temat krótki artykuł
Dlatego też tym razem przeczytasz o tym, jak sobie taką klapę zrobić przy pomocy jednego z naszych siłowników, na co zwrócić uwagę,  oraz jak poradzić sobie z doborem punktów zaczepienia siłownika.
Nie czekajmy więc i zobaczymy jak sprawić aby automatyczna klapa pojawiła się także u Ciebie.
Zapraszam do lektury :)

Jaki siłownik wybrać?

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się klapa. Jeśli wewnątrz budynku, to najprawdopodobniej zależy Ci na kulturalnej, cichej pracy siłownika, aby nie obudzić śpiących dzieci, kiedy wieczorem chcesz zejść do piwnicy po dobre wino, bo akurat spędzasz wieczór z żoną :) Wtedy polecam nasze siłowniki FDI (można zobaczyć tutaj).

Ale jeśli klapa do piwnicy jest na zewnątrz, to prawdopodobnie nie musi to być najcichszy na świecie siłownik – wtedy można wybrać coś tańszego, co pracuje mniej kulturalnie ale klapę też bez problemu otworzy :) Można się przyjrzeć w takim wypadku naszej ofercie na siłowniki SPJ HARL.
Ale ponieważ o wiele częściej nasi Klienci mają klapy w domach, to może kilka słów na temat siłowników FDI

Po pierwsze: są ciche i pracują niezwykle kulturalnie. Nie są bezszelestne, ale są bardzo ciche, a dźwięk, który wydają – przynajmniej dla mnie – jest bardzo przyjemny dla ucha. Taki „techniczny”, ale jednocześnie szlachetny, „salonowy”.

Po drugie: jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie ma niedoróbek. Nie może być, jeśli siłownik ma pracować z wysoką kulturą.

Po trzecie: dzięki użyciu materiałów bardzo wysokiej jakości i maksymalnie uproszczonej budowie są praktycznie bezawaryjne.

Po czwarte: dużo wariantów do wyboru. Od siłowników bardzo mocnych (siła 4000N) o niezbyt dużej prędkości (6 mm/s), poprzez „średniaki” (siła: 1500N, prędkość: 20 mm/s), aż do szybkich ale nieco słabszych (siła: 600N, prędkość: 30 mm/s – ten wariant nie jest samohamowny i mógłby się samoczynnie złożyć pod zbyt ciężką klapą). Dostępne są też różne długości, więc każdy wybierze coś dla siebie :)

No i jeszcze jeden duży plus: Tylne mocowanie, które pomaga w wygodnym montażu siłownika i sprawia, że nic później nie wystaje poza punkty mocowania.

Skoro już mowa tyle o siłowniku FDI, to klapa automatyczna jest tylko jedną z wielu możliwych opcji jego zastosowania… Patrz na to! :D

Jak dobrać punkty mocowania siłownika na klapie?

Wielu uważa ten etap za najtrudniejszy, a zupełnie niepotrzebnie! :) W tej części tekstu Ci to udowodnię i przedstawię metodę na dobór punktów mocowania tak, aby nie trzeba było zmieniać fabrycznego wysuwu siłownika FDI.

Będziesz potrzebował jedynie ołówka, taśmy maskującej malarskiej oraz miary zwijanej. Tylko tyle!

Sposób wyznaczania punktów mocowania siłownika sprowadza się do kilku prostych czynności:

  1. Zmierz odległość pomiędzy otworami mocującymi na złożonym siłowniku i zapisz wynik.
  2. Zmierz odległość pomiędzy otworami mocującymi na rozłożonym siłowniku i zapisz wynik.
  3. Oklej taśmą malarską obszar na ścianie w okolicach zawiasu (szary obszar na rysunku poniżej), gdzie będzie jednym końcem przykręcony siłownik. Po taśmie będziesz potem pisać ołówkiem – łatwiej po wszystkim usunąć bazgroły niż gdybyś pisał po ścianie :)
  4. Oklej taśmą malarską miejsce na klapie, w którym spodziewasz się zamocować drugi koniec siłownika (czerwony obszar na klapie na poniższym rysunku). Powód ten sam, co wyżej :)
  5. Wybierz dowolny punkt w pobliżu zawiasu klapy na ścianie, do której mocowany będzie jeden koniec siłownika. Zaznacz go ołówkiem.
  6. NA ZAMKNIĘTEJ KLAPIE odmierz od zaznaczonego na ścianie punktu odległość złożonego siłownika. Zaznacz punkt ołówkiem na klapie na taśmie malarskiej.
  7. NA OTWARTEJ NA ŻĄDANY KĄT KLAPIE odmierz od zaznaczonego na ścianie punktu odległość rozłożonego siłownika.
  8. Sprawdź, czy wynik pomiaru z kroku 7. wypada na punkcie zaznaczonym na klapie w kroku 6. Jeśli tak – GRATULACJE! Masz wyznaczone punkty zaczepienia siłownika :) Pomiń punkt kolejny.
  9. Jeśli wynik pomiaru z kroku 7. nie wypada na punkcie zaznaczonym na klapie w kroku 6. wybierz jeszcze raz punkt na ścianie według zasady: Jeśli odległość była za mała – oddal punkt na ścianie od zawiasu klapy. Jeśli odległość była za duża – przybliż punkt na ścianie do zawiasu klapy. Wróć z powrotem do punktu 6.
  10. Koniec wyznaczania punktów zaczepienia – możesz przytwierdzać mocowania :)
automatyczna klapa do piwnicy lub na strych

Prawda, że proste? Żadna skomplikowana matematyka :) I dodatkowo możesz posłużyć się siłownikiem wyjętym prosto z pudełka – żadnego ustawiania krańcówek! :)

Ale uważaj! Dobierając punkty mocowania koniecznie musisz zadbać o to, żeby siłownik w każdym położeniu klapy znajdował się do niej pod kątem – im większy kąt, tym lepiej – na pewno znajdziesz optimum :)

Mała aktualizacja z 2022 roku. Nie musisz jednak zbytnio kombinować! Wystarczy, zapoznać się z naszym narzędziem do dobierania siłownika do klapy.

Montaż mechaniczny siłownika do klapy

Gdy masz już wyznaczone punkty mocowania możesz przykręcać siłownik do konstrukcji. Zacznij od zamocowania siłownika na ścianie. Zrób to tak, żeby oś otworu tylnego mocowania siłownika pokrywała się z punktem wyznaczonym na ścianie przy zawiasie klapy. Tylko wtedy wyznaczanie tych punktów w poprzedniej części opisu ma sens.

Przytwierdź uchwyt na siłownik do ściany i załóż na nim siłownik. Załóż też uchwyt na drugi koniec siłownika, który będzie przymocowany do klapy. Na razie jeszcze NIE WIERĆ żadnych otworów na mocowania w klapie.

Teraz bardzo ważne! Zamknij klapę i dopiero wtedy gdy jest zamknięta, a siłownik wsunięty do końca zaznacz na klapie jak najdokładniej miejsce, w którym wypada drugi uchwyt, wywierć otwory na mocowanie siłownika, a potem je do niej przykręć.

No i zrobione! :)

Sterowanie siłownikiem 

Ponieważ opcji jest wiele, to nie będę ich bardzo dokładnie opisywał, tylko wymienię dwie z nich z kilkoma słowami wyjaśnienia.

Sterowanie na pilota. Chyba najpopularniejszy sposób sterowania siłownikiem elektrycznym w tego typu zastosowaniach. Wystarczy prościutki sterownik 2-kanałowy i gotowe. Sterownik ten odpowiada za zamianę polaryzacji napięcia zasilania siłownika, a tym samym otwiera i zamyka klapę. Sterowany jest pilotem radiowym, a więc nawet nie musisz wstawać z fotela, żeby otworzyć klapę – po wino do piwnicy może zejść żona, jeśli będzie miała ochotę Ciebie wyręczyć :)

automatyczna klapa schemat elektryczny

Sterowanie przełącznikiem ręcznym. Najtańszy sposób. Potrzebny jest jedynie przełącznik, który umożliwi zmianę biegunowości napięcia na siłowniku. Ale przy tej opcji już niestety musisz wstać z fotela… ;) Chociaż z drugiej strony, dzięki temu będziesz zdrowszy :)

Do każdego z tych wariantów będziesz potrzebował zasilacza, który napięcie sieci 230V obniży do napięcia, którym musi być zasilany siłownik (w wypadku siłowników FDI jest to napięcie 24V). Nie martw się też o schematy podłączenia, których tu nie zawarłem, bo otrzymasz je na pewno razem z zakupionym sprzętem.

Jak w praktyce działają omówione wyżej warianty sterowania siłownikiem, możesz obejrzeć w jednym z naszych filmików:

No i nie zapomnij o bezpieczeństwie – przecież chyba nie chcesz, żeby klapa przycisnęła kogoś podczas zamykania. Do sterownika radiowego 2-kanałowego świetnie się nadaje nasz bezpiecznik elektroniczny – moduł przeciążeniowy. W wypadku sterowania przełącznikiem ręcznym konieczne będzie użycie odpowiednio dobranego zwykłego bezpiecznika topikowego, który się po prostu spali, gdy siłownik napotka przeszkodę.

Automatyczna klapa – Podsumowanie

Klapa na strych albo do piwnicy dla każdego!

I Ty możesz żyć modnie i wygodnie!

I jeszcze petarda: ukołysz niemowlaka! :)

Poszalałem z tymi hasłami, wiem :) Ale myślę, że ten artykuł przekonał Cię, że wcale nie jest tak trudno zrobić automatyczną klapę samemu. Być może nawet sprawił, że sam również zdecydujesz się ułatwić sobie w taki sposób życie.

Na poniższym filmiku wersja klapy strychowej w wersji na bogato. :)

Pamiętajcie także o kalkulatorze siłowników do klap!

Zobacz też:

Siłownik otwierający okno czujnik deszczuOkno otwierane za pomocą siłownika elektrycznego

Możesz w prosty sposób zautomatyzować prace okna i siłownika elektrycznego. Dzięki czujnikom, otwieranie i zamykanie okna będzie odbywało się bez Twojej ingerencji.