5 ciekawych projektów z siłownikiem elektrycznym, które zrobisz sam w domu

Siłownik elektryczny i automatyzacja prostych czynności manualnych

Jest multum czynności, które robimy codziennie ręcznie i w sumie nie widzimy w tym nic złego. Robimy to od dawna, więc akceptujemy obecny status quo. Co innego począć gdy jakieś wymyślne systemy kosztują krocie? Media wykreowały obraz automatyzacji jako coś futurystycznego, drogiego i skomplikowanego. Tak w rzeczywistości nie jest, bo wiele ciekawych pomysłów możemy zrealizować sami i to niskim kosztem. Korzystając z faktu, że kiedy to piszę panuje pandemia Koronawirusa i wielu z nas przebywa w domu (lub w bunkrze), warto wykorzystać ten czas na zrobienie czegoś produktywnego. Ej, nie mówię tu o oglądaniu kolejnego sezonu Twojego ulubionego serialu , więc wyłącz Netflixa.  A jeśli czytasz to kiedy jest już po wszystkim, warto wykorzystać wolny czas do zrobienia czegoś fajnego. Wybierz najlepszy siłownik do swojego projektu i można zaczynać.
Wróćmy więc do czynności, które wykonujemy codziennie i przejdźmy do pierwszego projektu.

1. Zautomatyzowane wejście do piwnic, na strych lub do bunkra

Kiedy kupiliśmy już zapasy papieru toaletowego i makaronu dobrze jest je gdzieś schować. Jak więc otworzyć właz do piwnicy, kiedy trzymamy w rękach tyle drogocennych rzeczy? Odkładać i potem się schylać po tym jak tyle przestaliśmy w kolejce? Plecy tego nie wytrzymają. W takim przypadku dobrym wyborem będzie skonstruowanie klapy na pilota, sterowanie głosowe czy jakiś czujnik zbliżeniowy. Takie rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zaoszczędzić nam chwilkę i nie trzeba będzie się nadwyrężać. W jednorazowym wypadku to chwila, ale jeśli kwarantanna potrwałaby rok to wyobraź sobie ile czasu zaoszczędzisz na codziennym schodzeniu po swoje zapasy. Jak chcecie zobaczyć jak to wygląda rzućcie okiem na nasze filmiki z klapą i schodami strychowymi.

2. Samootwierające się okno

Dobrze pooddychać świeżym powietrzem, szczególnie kiedy przygotowujemy nowe zapasy wysokoprocentowego środka odkażającego. Tu trzeba pilnować każdej kropli, więc po co się odrywać kiedy okno może się otworzyć samo? Podobnie w przypadku kiedy mamy okno gdzieś wysoko i musimy specjalnie targać drabinę z naszego składu zapasów. Nie ma z tym dużo pracy, za to jaki efekt. Takie rozwiązanie jest też bardzo funkcjonalne w przypadku dodania czujnika deszczu lub temperatury. Wtedy w pełni możemy zautomatyzować działanie takiego systemu w naszym domu, szklarni czy gdzie tam jeszcze chcemy.

okno z siłownikiem elektrycznym i czujnikiem deszczu

3. Ukryte przejście

Jeśli jesteśmy już przy oknach i klapach warto powiedzieć też o drzwiach. Zwykłe drzwi raczej bez sensu automatyzować, ale sprawa ma się inaczej jeśli chcemy być jedynymi osobami, które mogą otworzyć jakieś przejście. Pamiętacie te wszystkie sekretne przejścia z filmów, gdzie wystarczyło wyciągnąć konkretną książkę? Fajna sprawa, szczególnie kiedy siedzimy zamknięci razem już dwa tygodnie, znudziły nam się wszystkie formy rozrywki i rzucamy się już sobie do gardeł. Dobrze mieć wtedy swoją oazę spokoju, gdzie można bez przeszkód poczytać jakąś ciekawą książkę survivalową. Po raz kolejny z pomocą przyjdą nam siłowniki (zakładając oczywiście, że mamy gdzie zrobić takie pomieszczenie). Niżej możecie zobaczyć ciekawy projekt i sprawdzić jak można zrobić to w prosty sposób samemu.

4. Automatyzacja hodowli zwierząt

Nie samym makaronem człowiek żyje. Jeśli masz więc kurki czy inne zwierzęta hodowlane to Ci zazdroszczę. Dla przykładu jajka to świetne źródło białka i tłuszczów. Jednak kury trzeba wypuszczać i zamykać, aby nie wkradł nam się lis czy inny szkodnik. Tu jest prosta sprawa, wystarczy zrobić drzwi zasuwane lub każde inne, poruszane za pomocą siłownika elektrycznego i dodać do tego sterowanie czasowe lub zmierzchowe. Podobnie można zrobić proste dozowniki paszy czy siana, gdzie siłownik będzie się wsuwał na określoną odległość, dzięki czemu pokarm dla zwierząt zostanie odpowiednio wydany, a siłownik w określonym momencie zamknie klapkę, czy co tam sobie wymyślicie. Oczywiście to jedzenie trzeba tam jakoś umieścić i tu nie pomogę, ale zaoszczędziliśmy dużo czasu, więc wracajmy do domu aby nie dorwał nas jakiś podły wirus.

kurnik otwierany zdalnie z siłownikiem elektrycznym

5. Zwiększenie wydajności domowej instalacji solarnej

Energia solarna w ostatnim czasie mocno zdobyła na popularności. Dobrze być w jakimś stopniu niezależnym od dostawcy energii tak wiecie, w razie „W”. Jak już korzystamy z energii słoneczniej to czemu nie robić tego na 100%. A nuż coś się stanie i braknie nam akurat mocy na doładowanie telefonu i nie będzie jak wysłać znajomemu śmiesznego mema. Ogólnie sposób tyczy się głównie instalacji na ruchomych stelażach, gdzie siłownik może zainicjować ruch nadążny za słońcem dzięki solar tracker’owi. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć wydajność naszych paneli nawet do 30%.  Możesz też przerobić sobie rowerek do ćwiczeń, aby ten wytwarzał prąd. Sam się trochę ruszysz, bo nie ma co przesadzać z automatyzacją. Dbajmy o to abyśmy się nie zasiedzieli, bo to też nie jest za dobre. Szczególnie kiedy pozamykają nas w domu i nie będzie nawet jak wyjść pobiegać. 😉

DIY z siłownikiem elektrycznym – podsumowanie

Jak widzicie siłowniki można w łatwy sposób użyć w codziennych czynnościach, a takich przykładów jest więcej jak 5, które wymieniłem. Nie trzeba przy tym kupować skomplikowanych systemów, z dedykowanymi sterownikami itd. Wystarczy zamówić elementy wykonawcze, proste sterowanie, poświęcić chwile czasu na zrobienie układu i gotowe. Nie trzeba wychodzić przy tym z domu na zakupy, bo wszystko można wygodnie zamówić przez internet. Możesz być później dumny z efektów swojej pracy i przy okazji zaimponować rodzinie i znajomym.

Obserwuj nasz kanał na YouTube gdzie co jakiś czas wrzucamy ciekawe rozwiązania do domu i nie tylko. A jak masz jakiś ciekawy pomysł na nietypowe realizacje to pisz w komentarzach.

A co do wirusa to pamiętajcie, żeby na serio potraktować apele o zostaniu w domu, gdyż jest to nasza wspólna walka o nasze zdrowie.  Jeśli możesz zostań w domu i zrób coś produktywnego.

#zostańwdomu