Smart-BIM – zarządzaj domem swoim telefonem

Twój inteligentny dom z systemem Smart-Bim

Czy zdajesz sobie sprawę, że przy dzisiejszej technologii można naprawdę tanio i łatwo sterować domem lub mieszkaniem ze swojego telefonu? Wystarczy tylko zakup kilku niedrogich komponentów. Sam określ na czym Ci zależy. Na przykład dla mieszkania przyda Ci się sterowanie gniazdek, rolet lub świateł. Wtedy potrzebujesz tylko włączniki i gniazdka za około 100 zł/szt., które zwyczajnie wymieniasz w swoim domu. Do tego jedna prosta kamera WIFI oraz centrala Smart-bim za klika set złotych łącznie, a uzyskujesz efekt inteligentnego budynku. Znaczy to, że od tego momentu w Twoim domu sterujesz wybranymi gniazdkami 230V, roletami i oświetleniem obserwując to zdalnie.

Mimo prostoty urządzeń efekt jest doskonały, ponieważ teraz zdalnie możesz wyłączyć żelazko, opuścić rolety, zamknąć okno, zgasić zapalone światło, a nawet zablokować drzwi wejściowe. Wyobraź sobie, że możesz zaplanować dokładny czas załączania, a sterownik sam będzie uruchamiał poszczególne komponenty np. imitując Twoją obecność roletami lub światłem. Prawda, że praktyczne? Imitacja obecności może rozpocząć się o konkretnej godzinie lub jeśli prosta czujka (ruchu, drzwi) wykryje aktywność – ty decydujesz co się wtedy stanie. W domku jednorodzinnym wachlarz możliwości dodatkowo rośnie np. o zdalne sterowanie podlewaniem wody, włączanie gniazdek choinkowych lub oświetlenia ogrodowego. Jakby tego było mało, to uruchamianie wszystkich powyższych urządzeń można łatwo powiązać z bezprzewodowymi czujnikami (około 50-80 zł/szt.). Znaczy to na przykład, że w aplikacji telefonu możemy błyskawicznie ustawić odpowiednią scenę świetlną na otwarcie konkretnych drzwi.

Idea

Można ustawić reakcję całego domu na konkretny czujnik ruchu i stworzyć własny system alarmowy, którego działania nikt się nie spodziewa. Woda w mieszkaniu może zostać odcięta na czujnik zalania, okno może się zamykać na czujnik deszczu, a otwierać na czujnik zadanej temperatury wewnątrz. Jednocześnie na ekranie smartfona dostajemy odpowiednie komunikaty i powiadomienia, a dom obserwujemy prostą i bezprzewodową, kamerą obrotową. System SmartBim jest tani i kompaktowy, a na początku nie trzeba go rozbudowywać. Można zacząć od wymiany jednego włącznika światła i np. gniazdka 230V, które jest trudno dostępne. Wtedy całość inwestycji zamknie się w kwocie około 500 zł. Następnie ilość możliwości jest nieograniczona, a montaż i uruchomienie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, przewodów i prucia ścian, ani ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Smart-Bim sterowanie domem z zewnątrz

 

Efektywnie czy efektownie?

Smutna prawda jest taka, że 80% obecnie stosowanych systemów w inteligentnych budynkach na nic nam się nie przydaje. Ewentualnie będzie użyta tylko jeden raz – na samym początku, aby pokazać przed znajomymi „jak fajnie to działa”. Znasz to? Jednak inteligentny dom powinien być praktyczny i służyć nam codziennie, a nie chwilowo leczyć kompleksy. Czy naprawdę lepiej się poczujemy, gdy zdalnie włączymy piekarnik, zmywarkę albo ekspres do kawy? Zastanówmy się czy to nie jest absurd, że wcześniej czyścimy i uzupełniamy ekspres do kawy, podstawiamy czystą filiżankę tylko po to, aby po wejściu do domu nie musieć nacisnąć przycisku na ekspresie, bo przecież sam się uruchomi wykrywając wcześniej naszą obecność…

Chyba nie chodzi też o to, aby się totalnie rozleniwiać. Nie potrzebujemy zasypywania siebie zbędnymi informacjami. Zastanówmy się czy w życiu codziennym przydaje nam się to, że gniazdko sieciowe obrazuje dokładne zużycie energii? Czy potrzebna jest informacja o aktualnej temperaturze z czujnika otwartego okna? Naprawdę mamy czas, aby sprawdzać i analizować takie szczegółowe informacje? Czy może jednak chodzi nam o prostotę obsługi, aby newralgiczne gniazdko zostało na pewno wyłączone, albo proste sprawdzenie czy okno (lub drzwi) jest zamknięte. Wszelkie systemy w inteligentnym domu powinny pomagać nam-użytkownikom: oszczędzać czas, oszczędzać pieniądze, realnie podnosić wygodę i bezpieczeństwo. Na tym się skupimy.

 

 Smart-Bim sterowanie domem w środku

 

Komunikacja i bezpieczeństwo

Czy komunikacja mogłaby się odbywać w prosty i bezawaryjny sposób? Tak! Np. za pomocą krótkich kodów takich, jakie są w powszechnie stosowanych pilotach radiowych. Skoro bramy i alarmy uruchamiamy tymi właśnie kodami, to dlaczego nie włączać nimi światła lub gniazdka w domu? Komunikacja ta ma szereg zalet takich jak:

– praktycznie zawsze dociera dzięki krótkiemu komunikatowi i wysokiej czułości odbiornika,

– ma stosunkowo daleki zasięg: około 100 metrów czyli znacznie dalej niż sieć WIFI,

– współpracuje z istniejącymi już systemami np. bramowymi,

– jest trudna do złamania przez osoby nieuprawnione.

Tanio, łatwo i dobrze

Centrala Smart-bim postawiona w domu i podłączona do Internetu może od razu i bez dodatkowych elementów sterować np. bramą garażową lub roletami, jeśli wcześniej działały one na pilota radiowego. Centrala jest w stanie nauczyć się różnych pilotów i wtedy je wszystkie zastępuje naszym tabletem, telefonem lub innym urządzeniem mobilnym. Dzięki niej w każdym miejscu na świecie, z urządzenia mobilnego możemy wysyłać te same kody, które wcześniej były wysyłane z pilotów. Jeśli chcemy rozbudować system, to wystarczy dokupić np. czujnik drzwi, albo mały odbiornik przekaźnikowy za około 40 zł, aby można było sterować jakimikolwiek obwodami lub symulować przyciskanie przycisków. Takie jest to proste, a zarazem skuteczne.

Skomplikowane sterowniki np. ogrzewania proponujemy, aby zostawić ich producentom, ponieważ oni w końcu są ich twórcami i nie trzeba integrować ze sobą dwóch systemów. Jedyne co nas (użytkowników) interesuje, to tylko proste zdalne przełączanie ogrzewania między funkcją Comfort, a ECO kiedy jesteśmy na wyjeździe. Centrala Smart-bim to właśnie zapewnia. Tak samo (bez integracji i ingerencji wewnętrznej) możemy uruchomić system podlewania trawy, rekuperacji, ogrzewania basenu lub sauny. Osiągamy to właśnie dzięki symulowaniu przycisków użytkownika za pomocą prostego modułu przekaźnikowego. Użyteczność systemu SmartBim ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Praktycznie wszystkich nas stać na zdalne sterowanie mieszkaniem, domem lub biurem. Firma Elektrobim stworzyła łatwą drogę do tego celu:

 

Inteligentne sterowanie budunkiem w ofercie: