Siłownik elektryczny ze sterownikiem czasowym – czyli jak prosto zrobić automatyczne drzwi do kurnika

Robimy automatyczne drzwi do kurnika

W poprzednim artykule opisałem, jak bardzo nieskomplikowane jest wykorzystanie siłownika elektrycznego 12V ze zdalnym sterowaniem radiowym oraz podałem przykłady zastosowania tego w praktyce. Mam nadzieję, że przekonał on cię, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” i w gruncie rzeczy to bardzo łatwy w budowie układ.
Obiecałem też, że w kolejnym odcinku napiszę kilka słów o tym, jak zrobić automatyczne drzwi do kurnika, które będą się otwierać i zamykać o zadanej godzinie. Gdyby się mocno uprzeć, to dałoby się wykorzystać nawet układ z poprzedniego odcinka do sterowania drzwiami kurnika, ale tam potrzebna by była twoja codzienna interakcja – musiałbyś za każdym razem, kiedy byś chciał takie drzwi otworzyć czy zamknąć nacisnąć przycisk w pilocie. Czyli po prostu musiałbyś pamiętać za każdym razem, aby kury wypuścić z kurnika rano i zamknąć je tam po ich powrocie wieczorem.

Ale po co miałbyś cokolwiek pamiętać! Mało to ma człowiek codziennie na głowie? 🙂 Zatem zrób tak żebyś pamiętać nie musiał. Wykorzystaj: siłownik elektryczny i sterownik czasowy!

Gdzie da się to zastosować?

Rzecz jasna w kurniku 🙂 Ale oczywiście można też wykorzystać układ wszędzie tam, gdzie coś się musi otworzyć i zamknąć lub poruszyć odpowiednio o określonej godzinie, na przykład:

 • bardzo prosty solar-tracking (podnosi skuteczność pozyskiwania energii słonecznej o ok. 25%) – siłownik o 12:00 przestawia panel z południowego wschodu na południowy zachód, po zajściu słońca (np. o 23:59) przestawia panel z powrotem na południowy wschód.
 • umożliwienie wjazdu w określonych godzinach – siłownik podnosi i opuszcza blokadę wjazdu
 • uwidocznij lepiej swój baner reklamowy – np. jeśli twój baner stoi przy drodze, niech jest obrócony w kierunku, z którego kierowcy rano jadą do pracy, a po południu niech się obróci w kierunku, z którego wracają do domów.
 • znaki drogowe – jeśli mają być widoczne w określonych godzinach – poza tym czasem mogą się same ukrywać za pomocą siłownika.
 • szlaban podnoszony prostym siłownikiem grodzący wjazd na parking dostępny tylko w określonym przedziale czasu…

… i oczywiście wiele innych zastosowań – niech ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia 🙂

 

Co trzeba mieć do realizacji projektu?

 • siłownik elektryczny 12 lub 24V (np. takie)
 • przekaźnik z cewką zasilaną 230V posiadający podwójne styki NC-COM-NO (czyli przekaźnik DPDT – dwuobwodowy ze stykiem przełączanym)
 • zasilacz 12 lub 24V – napięcie takie, jak wybrany siłownik elektryczny (zasilacze dostępne tu)
 • najprostszy sterownik czasowy programowalny jakich pełno w sklepach – taki za 20 zł wystarczy 🙂
 • przewody – dwużyłowe załatwią temat.

Budujemy potwora – czyli jak zmontować układ elektryczny 🙂

Spójrz na schemat poniżej – nic skomplikowanego 🙂

automatyczne drzwi do kurnika schemat

Idea działania układu jest bardzo prosta. Sercem układu jest sterownik czasowy, który włącza lub wyłącza na swoim wyjściu napięcie sieci 230V. Z wyjścia sterownika czasowego jest zasilana cewka przekaźnika, więc przekaźnik się włącza lub wyłącza w zależności od sygnału z czasówki.

Styki wyjściowe przekaźnika są tak połączone, żeby pracowały jako tzw. „mostek H” (dlaczego to się tak nazywa i jak działa, oraz dlaczego to nasza „ulubiona” konstrukcja 🙂 – będzie o tym w innym artykule).

Do wyjścia wspomnianego „mostka H” jest przyłączony siłownik. Mostek H dołącza do siłownika niskie napięcie z zasilacza (12 lub 24V) i poprzez zmianę jego polaryzacji umożliwia wysuwanie się lub chowanie się tłoka siłownika, czyli de facto otwarcie lub zamknięcie drzwi kurnika.

Oczywiście układ z rysunku nie odłącza zasilania od siłownika, kiedy drzwiczki się całkowicie otworzą lub zamkną, ale nie ma to znaczenia, bo siłownik z wbudowanymi krańcówkami wyłącza się sam. Napisałem kiedyś na temat budowy siłownika i jego działania niewielki artykulik – jeśli chcesz, to rzuć okiem a zrozumiesz o co chodzi 🙂

Prawda że nieskomplikowane? 🙂

Oczywiście podczas montażu układu (zawsze warto to zrobić najpierw „na stole”) uważaj aby nie doprowadzić przypadkowo do jakiegoś zwarcia w obwodzie. Układ będzie miał części podłączone do wysokiego napięcia sieci 230V! Dlatego tym bardziej bądź ostrożny przy montażu i uruchomieniu.

Gdy „na stole” wszystko działa nadchodzi czas na montaż mechaniczny… 🙂

Montaż mechaniczny – dam Ci prosty lifehack 🙂

Przebrnąłeś przez elektrykę i wszystko już działa – brawo! Ale to jeszcze nie jest cały sukces 🙂 Siłownik trzeba przymocować do drzwiczek kurnika.

Opcja nr 1: standardowo – jak do skrzydła bramy.

Czyli musisz wykonać uchwyty dla siłownika: jeden na drzwiczkach, a drugi na framudze lub ściance przy zawiasach. Siłownik zamocuj na uchwytach, pamiętając o zasadzie, którą obrazuje poniższy rysunek: siłownik NIE MOŻE być równoległy do płaszczyzny drzwiczek w żadnym ich położeniu, zawsze musi być do nich pod kątem.

Przy takim montażu trzeba starannie dobrać długość siłownika. Rzuć okiem na garść informacji na ten temat zawartych w artykule, które mogą Ci się w tym bardzo przydać. Jeśli jednak nie wiesz, jak dobrać długość wysuwu siłownika, odezwij się do nas – chętnie pomożemy 🙂

Opcja 2: Obiecałem lifehack – oto on!

Do otwierania drzwiczek podnoszonych do góry wykorzystaj… linkę! 🙂 A takie rozwiązanie będzie miało przynajmniej trzy bardzo poważne zalety:

 • jest MEGA proste,
 • jest MEGA bezpieczne dla twojego inwentarza,
 • oraz MEGA łatwo otworzyć takie drzwiczki ręcznie, gdyby zabrakło prądu 🙂

O co chodzi? Zasadę działania tłumaczy poniższy rysunek:

automatyczne drzwi do kurnika montaż

Dlaczego jest proste? Bo nie musisz planować bardzo dokładnie punktów, w których siłownik musi być przymocowany do drzwiczek i do framugi. Traci też na znaczeniu długość wysuwu siłownika, tzn. nie jest ona kompletnie bez znaczenia, ale to znaczenie bardzo maleje, bo punktem zaczepienia linki na drzwiczkach możesz regulować potrzebny skok siłownika.

Dlaczego bezpieczne? Ze względu na brak sztywnego połączenia siłownik-drzwiczki-framuga siłownik nie zmiażdży biednej kurki, która mogłaby przypadkiem znaleźć się w świetle drzwiczek podczas ich zamykania. W takim przypadku linka się zluzuje, a kurka poczuje na sobie jedynie ciężar samych drzwiczek – o ile nie będą zrobione z włazu do czołgu, to kurka na pewno przeżyje to starcie 🙂 Nawet jeśli drzwi rzeczywiście byłyby „włazem od czołgu”, to zawsze można zastosować wspomagające sprężyny powietrzne takie same jak w bagażnikach samochodowych – wtedy kurce też się upiecze 😉

Dlaczego łatwo otworzyć drzwi bez prądu? Bo wystarczy tylko pociągnąć za linkę ręką, a potem zaczepić linkę o jakiś haczyk aby pozostały otwarte 🙂

 

Gdybyś miał wenę i chęć – jak możesz zmodyfikować układ.

To, że układ miał być prosty nie oznacza wcale, że nie da się go w żaden sposób zmodyfikować. Da się i pozostanie od równie prosty po modyfikacji, jak był przed nią! 🙂

Ktoś ze znajomych nam podpowiedział, że zamiast sterownika czasowego można użyć czujnika zmierzchu – takiego na przykład, jaki włącza oświetlenie w ogrodzie. Podobno kury nie mają wbudowanego zegarka i nie patrzą na godzinę, a kierują się jasnością światła słonecznego w ciągu doby. Nie nam oceniać takie rzeczy, bo się nie znamy na kurach, ale ufamy ludziom, którzy nam takie rzeczy podpowiadają, skoro wiedzą o kurach więcej od nas 🙂 A więc zastąp czasówkę zmierzchówką! Nawet nie będziesz musiał wtedy programować godzin otwarcia i zamknięcia – wystarczy wyregulować potencjometr czułości czujnika zmierzchu 🙂

 

Automatyczne drzwi do kurnika – Podsumowanie.

Obiecałem, że będzie prosto i mam nadzieję, że nie czujesz się zawiedziony 🙂

Na koniec jeszcze tylko wspomnę o bezpieczeństwie. Zadbaj o to, żeby wyposażyć układ w jakiś rozłącznik przeciążeniowy. W najprostszym wydaniu może to być zwykły bezpiecznik włączony szeregowo z siłownikiem dobrany tak, że gdy siłownik napotka jakikolwiek nadmierny opór, to bezpiecznik się spali i natychmiast wyłączy siłownik. Szkoda kur – chociaż te pewnie zdążą uciec zanim zamykające się drzwiczki kurnika zrobią im krzywdę 🙂 Ale gdybyś zapragnął układ z tego artykułu wykorzystać w jakimkolwiek innym zastosowaniu wymienionym jako alternatywy na początku, to koniecznie miej na uwadze bezpieczeństwo użytkowania.

A w kolejnej części – obiecany „mostek H” 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *