Ile kosztuje montaż napędu do bramy?

Ile zapłacę za podłączenie automatyki do bramy?

Jako producent napędów, często dostajemy pytania ile kosztuje montaż napędu u jakiegoś miejscowego montera. Jednak wydaje mi się, że na takie pytanie bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego?
Otóż wpływa na cenę ma masa czynników, które przekładają się na cenę w jakimś mniejszym lub większym stopniu. Nie istnieje więc coś takiego jak sytuacja, gdzie cena montażu tego samego napędu będzie zawsze identyczna na każdej bramie. Aby wszystko było spójne, podzieliliśmy więc te czynniki na 4 główne kategorie oraz podamy ceny minimalne za montaż, które uzyskaliśmy od naszych partnerów zajmujących się montażem. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że takich rzeczy jest bardzo dużo, więc zajmiemy się tymi, które uznaliśmy za najważniejsze. Przejdźmy więc do minimalnych bazowych cen montażu, a później omówimy co może wpłynąć na wzrost tych cen.

Minimalne ceny montażu

Jeśli chodzi o cenę podłączenia napędu do bramy skrzydłowej to za coś takiego możemy zapłacić od 950 zł.
W przypadku bram przesuwnych montażysta może zaproponować ceny od 900 zł, a gdy chcemy zautomatyzować bramę garażową to ceny zaczynają się od 700 zł. Oczywiście ceny tyczą się samej usługi montażu, do której dojdzie cena napędu.

Jednak ponieważ ceny usług potrafią się zmieniać niemalże z dnia na dzień, polecamy zawsze się skonsultować z wybraną firmą instalatorską i potwierdzić aktualność cennika.

Monterzy napędów do bram zlecenie montażu

Skomplikowany montaż = drogi montaż

Jak to w życiu bywa im coś jest bardziej skomplikowane tym więcej zajmuje czasu. Tak więc jeśli zamontowanie jakiegoś napędu na naszej bramie będzie ciężkie, analogicznie będzie potrzeba więcej pracy, więcej czasu oraz więcej myślenia, aby wszystko podłączyć. Na komplikacje przekładają się przede wszystkim rodzaj napędu oraz to jaką mamy bramę. Nasza brama, może być przeważnie przesuwna, skrzydłowa, a w przypadku bram garażowych uchylna, segmentowa lub roletowa. Może być duża, mała, ciężka, lekka. Pod to dobierany jest napęd. Jeden napęd łatwo zamontować, z drugim trzeba kombinować.  Jednak sama sytuacja na naszej bramie może robić problemy, gdyż czasami brakuje miejsca lub coś może wadzić. W niektórych przypadkach trzeba ryć kostkę pod instalację i układać ją od nowa. Rzadziej zdarzają się bardziej skomplikowane mechanizmy jak bramy łamane, skrętne, zasuwane czy chowane w ziemie. One same w sobie dużo kosztują, a do tego napędy do nich wymagają dużego nakładu pracy przy montażu co tylko zwiększa cenę. No i jeszcze dobrze uwzględnić samą funkcjonalność. Czy chcemy tylko bramę na pilota, czy chcielibyśmy zrobić pętle indukcyjną czy jakieś dodatkowe akcesoria jak sterowanie Wifi czy GPS.

montaż napędu ile kosztuje cena

Gwarancja i odpowiedzialność

Monter kiedy montuje nam sprzęt bierze na siebie odpowiedzialność, że wszystko zrobił poprawnie i zgodnie z instrukcją. Gdyby coś po krótkim nie zagrało czy to przez usterkę sprzętu czy błąd montażowy, to musi on przyjechać i doprowadzić sprzęt do normalnego stanu. Dużo tu też robi forma gwarancji i rzeczy wymagane w związku z nią przez producenta. W niektórych przypadkach konieczne są wizyty serwisowe, gdzie dokonywany jest przegląd, co oznacza nic więcej jak dodatkowy koszt.

To gdzie mieszkasz też się liczy

Wiele usług jest dużo droższych w większych miastach. Podobnie jest z montażem automatyki (ale nie zawsze bo jak widzisz jest tu dużo czynników wpływających na cenę). Jednak jest spora szansa, że za montaż więcej zapłacimy mieszając w Warszawie, niż w Bydgoszczy. Czy zatem mieszając na prowincji zaoszczędzimy? Niekoniecznie, gdyż jeśli monter ma do nas kawałek drogi to jakoś będzie musiał doliczyć dojazd. A jak już mówiliśmy o monterach to przejdźmy do nich.

Pan Zbyszek czy duża firma monterska?

Na cenę montażu mają wpływ także czynniki związane z działalnością. Można się spodziewać, że u Pana Zbyszka będzie trochę taniej, niż w firmie która zatrudnia kilkanaście czy kilkadziesiąt osób oraz opłaca stronę internetową, marketing itp. Jednak to nie jest zależność. Każdy może swoją pracę wycenić inaczej i ma do tego prawo. Czasami, ktoś może się przyłożyć i zrobić coś tanio, a czasami wydamy dużo, a ktoś zrobi montaż po łebkach. Z tym nic nie zrobimy niestety. Jednak firma czy to jednoosobowa, czy duża, która trzyma się na rynku od kilku lub kilkunastu lat i wyrobi sobie markę i renomę solidnego montera, może nas kosztować dużo więcej. Z drugiej strony mamy wtedy dużą pewność, że wszystko będzie zrobione jak trzeba. Warto też nawiązać tu do punktu z skomplikowanym montażem. Na pewno monterowi będzie na rękę kupno napędu wraz montażem, gdyż wtedy zaproponuje on obeznany sprzęt, który jest sprawdzony ale i wie on jak go zamontować. W przypadku, kiedy zlecamy sam montaż posiadając już napęd, może dojść do sytuacji że montażysta będzie musiał zapoznać się ze sprzętem po raz pierwszy co wydłuży montaż jak i może dodatkowo kosztować.

Czy da się zaoszczędzić?

Owszem da się zaoszczędzić ale nie mówimy tu o wybraniu gorszej jakości montażu. Jeśli masz trochę wolnego czasu, umiesz coś tam pomajsterkować, to z łatwością zamontujesz napęd samodzielnie. O tym czy warto czy nie warto już pisałem, więc tam można więcej o tym poczytać tutaj. Tak czy siak, można zaoszczędzić 100% ceny montażu, poświęcając tym samym odrobinę swoich sił i czasu. Jeśli jednak uparcie szukasz montażu to najlepiej kieruj się opiniami, rozeznaj temat, podpytaj, żeby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej strony nie mieć słabo wykonanego montażu za niewielkie pieniądze, gdzie napęd przez to może zaraz się uszkodzić.

Podsumowanie

Widać, więc że nie da się tak wprost podać ceny napędu, bo mamy dużo niewiadomych. U każdego z was cena może być inna. Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się z monterem aby wycenił dokładnie montaż. Możesz też zdecydować się na samodzielny montaż i wybrać nasze napędy, które z łatwością dasz radę złożyć do swojej bramy.