Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze

Zalety siłownika elektrycznego – Top 5 korzyści


Każdy z was, kto miał styczność z mechaniką, automatyką czy elektryką zapewne wie jaki jest podział napędów do sterowania ruchem liniowym. Jeśli jednak ktoś nie miał lub po prostu zapomniał, to przypominamy, że są to siłowniki pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne lub elektrohydrauliczne. Mimo, iż technologie hydrauliczne i pneumatyczne są najbardziej popularnymi rodzajami napędów liniowych, siłowniki elektryczne nie pozostają w tyle. A wszystko to dzięki zaletom siłownika elektrycznego, o których dziś będzie mowa.
Poniżej znajduje się lista 5 najważniejszych korzyści, które wynikają z używania elektrycznego siłownika liniowego. Być może wyjaśnią one dlaczego większość inżynierów jest bardziej zainteresowana tego typu technologiami.

1. Prostota utrzymania siłownika

Siłowniki elektryczne stały się niemal bezobsługowe. Są znacznie mniej skomplikowane, niż ich odpowiedniki pneumatyczne i hydrauliczne. Zwykle składają się jedynie z silnika, przekładni i śruby, co czyni je łatwiejszymi do utrzymania. Bywa, że wymagają one tylko odrobinę smaru. W systemach hydraulicznych płyn musi być sprawdzany i ewentualnie uzupełniany lub zmieniany regularnie, aby zapewnić prawidłowe działanie. Co więcej, wiele sekcji (np. osi) może być sterowych przez jeden układ hydrauliczny. Przez to, na pozór niewielki problem, może potencjalnie wpływać na unieruchomienie wielu czynności systemu. W przypadku siłowników liniowych problemy są łatwiejsze do rozwiązania. Jest tak między innymi dlatego, że są elementem wykonawczym, odseparowanym od układu sterującego.

zalety siłownika elektrycznego prostota

2. Niska cena

Istnieją dwa główne czynniki, które należy rozważyć, jeżeli chodzi o cenę: koszt zakup i eksploatacji. Zazwyczaj w technice są one odwrotnie proporcjonalne. Oznacza to, że jeśli coś jest tańsze w zakupie, to zazwyczaj później okazuje się droższe w eksploatacji i odwrotnie. Jednak w przypadku siłowników elektrycznych jest inaczej: koszty są niskie w porównaniu do alternatywnych rozwiązań hydraulicznych czy pneumatycznych.

Skąd takie różnice w kosztach eksploatacji? Wynika to przede wszystkim z faktu, że siłowniki liniowe wykonują pracę tylko, gdy są w ruchu. Systemy pneumatyczne wymagają ruchu powietrza, nawet gdy nie pracują. Takie rozwiązanie jest w zasadzie marnowaniem energii. Stąd szacuje się, że siłownik elektryczny może zaoferować nawet do 90 procent oszczędności.

Przekonanie, że siłowniki elektryczne mogą kosztować więcej, niż konkurencyjne technologie, jest zdecydowanie błędne. To nie prawda, ponieważ nierzadko pracują dłużej i dają oszczędności, które zwracają się z perspektywy całego życia produktu. Inwestycja w siłowniki elektryczne okazuję się być bardziej ekonomiczna.

Zalety siłownika elektrycznego niska cena

3. Bezpieczeństwo

Siłowniki hydrauliczne i pneumatyczne są podatne na nieszczelności i pęknięcia, a systemy elektromechaniczne nie. Jest to z pewnością duża zaleta. Przekłada się ona na bezpieczeństwo, nie wspominając o ewentualnych kosztach naprawy zwykłych usterek, związanych z tymi technologiami. Siłowniki elektryczne nie mają tych problemów.

Zalety siłownika elektrycznego bezpieczeństwo

4. Ekologia

W przeciwieństwie do pneumatyki i hydrauliki, siłowniki elektryczne liniowe działają dzięki energii elektrycznej, czyli technologii czystego przesyłu. Dzięki temu występuje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia produktu. Jest to wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak: farmaceutyka, przemysł spożywczy, wodny czy medyczny.

Zwiększona wydajność i czyste korzyści technologii, przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko.
Napędy elektryczne działają także o wiele ciszej niż hydrauliczne i pneumatyczne. Zapewniają bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisko pracy. Wytyczne bezpieczeństwa i ochrony zdrowia twierdzą, że maszyny powinny pracować na maksymalnie 85 decybeli z odległości 1 m. Technologia ta z pewnością spełnia ten wymóg.

Zalety siłownika elektrycznego ekologia

5. Mniej skomplikowana konstrukcja i łatwy montaż

Ten ostatni punkt jest chyba najważniejszy. Elektryczne siłowniki liniowe mają prostą konstrukcję (więcej o budowie siłownika można dowiedzieć się tutaj). Dzięki temu są łatwiejsze do zintegrowania z różnymi systemami i urządzeniami.

Zalety siłownika elektrycznego mało skomplikowane

Nasze siłowniki elektryczne w ofercie:

Siłownik elektryczny na napięcie : Siłowniki 12V | Siłowniki 24V | Siłowniki 36V

W przypadku pytań prosimy o kontakt.

Zostań naszym partnerem biznesowym

Zostań partnerem Elektrobimu

Prowadzisz sklep elektryczny? A może trafiłeś tutaj, bo sprzedajesz systemy automatyki i zainspirowaliśmy cię do zastosowania w niej siłowników elektrycznych? Dołącz do nas jako partner biznesowy.